Aziz Nesin MİT ajanı mıydı? Tanıklar ve belgeler ne diyor?

Türkiye’nin mizah fabrikatörü Aziz Nesin’in bir dönem MİT’in selefi Milli Emniyet’in maaşlı elemanı olduğu iddiası yıllardır konuşuluyor.

İddiayı ortaya atan da yaşayan en eski Türk istihbaratçı olan ve geçen yıl vefat eden Neşet Güriş’ti.

Güriş, 2007 yılında bir dergiye verdiği mülakatta şunları söylemişti:

1935-36 senesinde ben kendisine, Beyazıt Soğanağa Mahallesi’nde terk edilmiş bir konağın odasına aylığını götürüyordum. Bu Aziz Nesin, o odada yer şiltesi, idare lambası, bir iki de kitapla yaşıyordu. Ben Aziz’e, MİT’ in aylık parasını götürüyordum. Gacur gucur bir kapıdan içeri giriyordum. Bir de onun hırpalanma meselesi var. Komünistleri çok hırpalıyorlardı. Aziz Nesin’i de yakalamışlar, fena hırpalamışlar ama konuşturamamışlar. Emniyet Müdürü Ahmet Demir de dövmüş, o esnada Aziz Nesin, ‘Ben MİT için çalışıyorum’ demiş, ‘Nee, namussuz, bize haber vermezsin haa’ diyerek iyice dövmüşler. Hastanelik olmuş. Sonra bana ‘Nedir başıma gelen, sizdenim dedim yine dayak yedim’ diye dert yanmıştı. Ne gibi görevler yaptı bilmiyorum, ama yaptı ki bir şeyler MİT para veriyordu.

Bu iddiaya bir katkı da AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’dan geldi. Tayyar, Star gazetesindeki köşesinde bir belge yayımladı ve bunun Güriş’in sözlerini kanıtladığını belirtti.

İşte o belge:

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir