Afgan mülteciler, Meksika’daki uyuşturucu karteli ve bir infaz (+21)

/

Daha geçen ay, Türkiye’ye kaçan Afgan mültecilerden parası olanları (ki rakam 15 bin dolardan başlıyor), sözde Meksika üzerinden ABD ve Kanada’ya götüreceğini iddia eden bir çete Ankara’da çökertildi.

Çetenin, parasını ödeyen Afganlar’ı, kolayca vize alıp, Meksika’da uyuşturucu karteli Sinaloa’nın (Hani şu an ABD’de hapiste olan El Chapo’nun -Bücür olarak da bilinir- lideri olduğu kartel) kontrolündeki ABD’nin güneyine düşen bölgelere gönderdikleri belirlendi.

Aslında Sinaloa karteli ile Türkiye’de bazı çevrelerin yıllardır uyuşturucu bazlı olarak ilişkide olduğu birçok istihbarat raporunda yer alıyor.

Bu ilişkilerin El Chapo’nun liderliği sırasında özellikle Afgan afyonunun Meksika’ya taşınması amaçlı olarak kurulduğu biliniyor.

El Chapo’nun yakalanmasından ve ABD’ye teslim edilmesinden sonra Sinaloa Kartelinin kontrolünü ele geçiren Ismael “El Mayo” Zambada García’ya Türkiye’den ve Suriye’deki Türkiye destekli bazı gruplardan gönderildiği iddia edilen “selam” içerikli görüntüler de yine uyuşturucuyla mücadele eden kurumların arşivlerini süslüyor.

Karşıklı selamlaşmanın görüntüleri:

Aldair

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, Afgan mülteciler Meksika’da daha önce Afganistan’da ABD ordusu için tercüman olarak çalışan ve bu sayede ABD vatandaşlığı verilen Mujeeb Rahman Saify ile Ürdün vatandaşı Moayad Heider Mohammad Aldair’in (ikisi de tutuklu ama kurdukları ağ faaliyette) Meksika’da Sinaola karteli ile birlikte kurdukları bir çete tarafından karşılanıyor.

Afgan mülteciler daha sonra, Meksika’nın kuzeyindeki sınır bölgelerinden ABD’ye sokuluyor.

Tabii, beraberlerinde uyuşturucu da götürmeleri şartıyla.

Bunun için mültecilere cüzi miktarda ödemeler de yapılıyor.

Şimdi burada filmi geriye saralım ve bir hatırlatmada bulunalım.

2011 yılında Sinaloa karteli bir video yayınlamıştı.

Videoda dayı-yeğen oldukları belirtilen ve son kuryelik görevi için 21 dolar aldıkları söylenen Felix Gamez Garcia and Barnabas Gamez Castro’nun kartel tarafından yalnızca 100 doları çaldıkları için nasıl hunharca katledikleri gösteriliyordu.

Yani dememiz odur ki, 50-60 dolar için bu vahşeti yaşatanlar, daha neler yapmaz…

Hem Meksika üzerinden ABD’ye gitmeye çalışan Afgan mültecilere hem de Sinaloa karteliyle haspıhal içindeki Türkiye’deki bazı çevrelere duyurulur.

Bizden aktarması…

Yorumlayın

Your email address will not be published.