Türkiye’den iki “büyük balık” için uyuşturucu rotasında ajanlar işbirliği

/

Güney Afrika’dan önce Afrika’ya buradan da Türkiye’ye gönderilen kokainle ilgili olarak başta Amerikan İstihbarat Teşkilatı (CIA) ile Rusya Dış İstihbarat Servisi (SVR) arasında olmak üzere karşıt istihbarat servislerinin son zamanlarda yoğun bir işbirliği içinde oldukları öğrenildi.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, CIA ve SVR ajanları, kokainin Afrika üzerinden Türkiye’ye özellikle deniz yoluyla taşınmasında “emeği geçen” taşımacılara odaklanmış durumda.

Interpol’e göre kokain rotası

Bu çerçevede de, Türkiye’den “büyük balıklar” olarak nitelendirilen iki isim ön plana çıkıyor.

Edindiğimiz bilgilere göre, yaklaşık bir senedir işbirliği içinde yapılan yoğun istihbarat çalışması sonucu bu iki isme ilişkin olarak CIA ve SVR, zamanı gelince açılmak üzere epey detaylı dosyalara sahipler.

Nitekim Türkiye’de Mersin ve Antalya limanlarına gönderilen (Hani bazılarının alıcısı çıkmamıştı:-) kokainle ilgili olarak özellikle SVR ajanlarının bölgede cirit attıkları ve bunlardan bazılarına MİT’in operasyon düzenlediğine ilişkin bazı haberler de medyaya yansımıştı.

Yine edindiğimiz bilgilere göre, MİT’in SVR ajanlarına yönelik o operasyonunda iş neredeyse silahlı bir çatışmaya varacak raddeye gelmiş.

MİT, operasyonda SVR ajanlarından kokain ticaretine ilişkin olarak o iki “büyük balığın” adlarının geçtiği bazı dökümanları da ele geçirmiş.

Bu iki büyük balığın adları ne acaba?

Bizden aktarması…

Yorumlayın

Your email address will not be published.