Türkiye’de kripto para çılgınlığı! Güya 100 TL ile herkes köşeyi dönüyor

Kripto para piyasası Türkiye’de son dönemde eline üç beş yüz lira geçiren ve kısa sürede milyoner olma hayalleri kuranların umudu oldu.

İnternet alemi, kripto paralardan kısa süre içinde sözde 100 lira yatırıp milyonlar kazananların hikayeleri ve ilanları ile dolu.

…Ve o ilanlara, yorumlara bakıldığında herkes kazanıyor sanılıyor.

Oysa bu işin uzmanlarına göre, büyük paralar kaybediliyor ve sistem, bilmeyenler için tam bir “ponzi” (Yüksek kâr getiren bir üretim varmış gibi göstererek yatırımcıları sisteme katmayı amaçlayan ve ilk yatırım yapanlara ödemenin sisteme sonradan katılanların parasıyla yapıldığı bir dolandırıcılık yöntemi) bataklığı.

Türkiye dünyada dördüncü

Türkiye’deki kripto para çılgınlığı, bir araştırma şirketinin son araştırmasına da yansıdı.

Invictus Capital’in 60 ülkede yaptığı araştırmaya göre kripto yatırımcı oranının en yüksek olduğu ülke yüzde 14.1 ile Almanya. Bu ülkeyi yüzde 7.7 ile ABD ve yüzde 6.8 ile İspanya izliyor. İngiltere ve Türkiye ise yüzde 4.8 kripto yatırımcı payıyla dördüncü sırada. 

Araştırmaya göre kripto yatırımcılarının yüzde 65 gibi büyük bir çoğunluğu 25-45 yaş grubundan oluşuyor. 25 yaş altı yatırımcı oranı da çok yüksek: Yüzde 25.1. Kripto yatırımcılarının bilgi almak için en çok tercih ettiği alan YouTube. 

Bitcoin’in son dönemde çok hızlı değer kazanması, yeni ve ‘şimdilik ucuz’ coin’lere ilgiyi artırdı ve “100 TL’lik coin” alanların sayısı da patladı. Araştırma 100 doların altında yatırımı olan kripto yatırımcıların oranının yüzde 32.8 olduğunu ortaya koyuyor.

Kripto para umudu köşe dönmek isteyenlerin umudu, ye Türkiye ye…

Yorumlayın

Your email address will not be published.