Selin Sayek Böke, ABD vatandaşı çıktı (Hristiyanlık falan hikaye)

Yandaş medya CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti sözcüsü Selin Sayek Böke’nin Hristiyan olduğunu idda etti, ortalık birbirine girdi. JÖNTÜRK, “Hristiyanlık falan hikaye” diyor ve Selin Sayek Büke’nin doğum yerinin Ankara değil ABD Buffalo olduğunu ve bu nedenle ABD vatandaşı sayıldığını, soyağacı eşliğinde ortaya koyuyor. İşte detaylar:

Önce, Selin Sayek Büke’nin soyağacı:

Evet Selin Sayek Böke, baba tarafından Arap-Hristiyan bir aileden geliyor . Baba ünlü cerrah İskender Sayek, Ortodoks kilisesine bağlı. Anne Füsun Sayek (O da doktordu ve Türk Tabibler Birliği Başkanlığı yapmıştı. 2006 yılında vefat etti) ise Müslümandı.

İskender Sayek ve Füsun Sayek

Bunlar, herkesin malumuydu.

Burada önemli olan şu: Selin Sayek Böke’nin beyanının aksine doğum yeri Ankara değil ABD’nin New York Eyaletine bağlı Buffalo…

Edindiğimiz bilgilere göre Selin Sayek Böke, 24 Ağustos 1972 yılında Buffalo’da doğdu. Sonra her nasılsa tüm özgeçmişlerinde bu durum saklandı ve kayıtlara doğum yeri olarak hep Ankara yazıldı.

Selin Sayek Böke ve kızkardeşi Aylin

“Etekli Kemal Derviş” olarak bilinen Selin Sayek Böke, Kemal Kılıçdaroğlu tarafından büyük destek gördü. CHP’nin son kongresinde en çok oyu alan Parti Meclis üyesi oldu.

Peki kimdir Selin Sayek Böke?

Lise eğitimini 1989 yılında TED Ankara Koleji’nde tamamladı.

1993 yılında ODTÜ İktisat bölümü’nden lisans diplomasını aldı. 1993–1999 yılları arasında Duke Üniversitesi’nde iktisat alanında yüksek lisans ve doktora çalışmalarını sürdürdü. Bu süre zarfında Duke Üniversitesi’nde ders vermenin yanı sıra Dünya Bankası projelerinde danışmanlık görevlerinde de bulundu. Bu danışmanlık görevleri kapsamında Güney Afrika, Doğu ve Orta Avrupa ekonomilerine dair projelerde çalıştı. 1999 yılında Duke Üniversitesi’nden İktisat doktorasını aldı.

1999–2001 yılları arasında Bentley College’da Yardımcı Doçent olarak çalıştı. 2001–2003 yılları arasında IMF’nin Washington DC ofisinde Ekonomist olarak görev aldı. Uganda masasındaki görevini sürdürürken aynı yıllarda Ziyaretçi Öğretim Üyesi olarak Georgetown Üniversitesi’nde ders verdi.

2010 yılında Doçent olan Selin Sayek Böke, 2011–2014 yılları arasında Bilkent Üniversitesi İktisat Bölüm Başkanı görevini sürdürdü.

2015 yılında yapılan seçimlerde kontenjandan İzmir Milleetvekili oldu ve CHP Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

İngilizce bilen Selin Sayek Böke evli ve iki çocuk annesidir.

Selin Sayek Böke eşi Mert Böke ve çocukları ile

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir