Papa’nın “Seks kölesi olarak kullanılıyorlar” itirafından sonra rahibeler isyanda

/

Gerçi yaklaşık bir yıldır dillendiriliyordu, Katolik Kilisesi’ne bağlı bazı rahip ve piskoposların. rahibelere yönelik cinsel tacizleri…

Son olarak Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) gerçekleştirdiği ziyaret dönüşünde Papa Francis, gazetecilere ” Rahibelere yönelik cinsel tacizler halen süregelen bir problem. Bunun önüne geçmek için daha çok tedbir alınması gerekiyor” demiş ve bazı rahibelerin seks kölesi olarak kullanıldığını itiraf etmişti.

Papa Francis ve kadın rahibeler

Bu itiraf, Katolik Kilisesi’ne bağlı rahibeler arasında büyük yankı uyandırdı. ABD’deki Katolik rahibelerin yüzde 80’ini çatısında barındıran “Kadın Dindarlar Liderlik Konferansı” tarafından yapılan açıklamada, erkeklerin hakim olduğu yapının değişmesi çağrısında bulunuldu.

Açıklamada, “Cinsel istismar mağduru rahibelerin şefkatle karşılanacağı ve güven duyabileceği bir ihbar mekanizması kurulması gerekiyor. Kilise ahlaki güvenilirliğini yeniden kazanmak ve yaşanabilir bir gelecek istiyorsa, şu anki yönetim yapısı değişmeli” denildi.

Bunun yanında ABD’de tacize uğrayan kadınların başlattığı (#MeToo) #ben de kampanyasına rahibelerden de yoğun bir katılım gözleniyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.