MİT’in Ahtapota sarılı “ACI”lı Truva atı!

Eğer bilgisayarınızda “ACI” varsa MİT tarafından takip ediliyorsunuz demektir. Evet, MİT, bu ay başında Erdoğan’ın talimatıyla siber  istihbarat sistemi Ahtapot’u devreye sokarak, Türkiye’de birçok bilgisayarı ACI adlı Truva Atı ile izlemeye aldı. İşte JÖNTÜRK farkıyla detaylar:

ACI Truva Atı, Avrupa’da siber suçlara karşı üç ülkenin oluşturduğu bir istihbarat yapılanması tarafından tesadüfen ortaya çıkarıldı. Almanya’da insan kaçakçılığına ilişkin olarak yapılan bir operasyonda gözaltına alınan bazı Türklerin bilgisayarlarında “ACI”ya rastlandı.

Yapılan inceleme sonucunda “ACI”nın MİT çıkışlı bir Truva Atı olduğu ve Haziran ayı başında aktif hale getirildiği belirlendi.

JÖNTÜRK’ün istihbarat kaynaklarından edindiği bilgiye göre ACI, Gezi Olayları’nın başlangıcından hemen sonra Erdoğan’ın talimatıyla devreye sokulan MİT’in “Ahtapot” adlı siber izleme ve takip sisteminin bir ürünü.

Peki nasıl bir Truva Atı bu ACI?

Microsoft kökenli sistemlerde kullanılan Active-X uygulamasındaki bir açıktan yararlanarak bilgisayara giren ACI, kullanıcının girdiği sitelerden tutun da  yüklediği fotoğraflara, sosyal medyada attığı mesajlara kadar her faaliyeti kayıt altına alıyor ve ana sistem “Ahtapot”a gönderiyor.

Ansi-C, C++, Python ve Delphi programlama dilleriyle yazılan ACI’yı sona erdirmek için Active-X uygulamasının aktif durumdan çıkarılması gerekiyor.

Bu arada Mac kullanıcılarına bir müjde: ACI, Mac bilgisayar sisteminde çalışmıyor.

Bizden duyurması..

Yorumlayın

Your email address will not be published.