MİT’e CIA’dan Viyana’da operasyon. Metin Topuz intikamı mı?

İstihbarat servisleri birbirlerinin kurdudur. Viyana’da ortaya çıkan ve başrolünde MİT (Milli İstihbarat Teşkilatı), BVT (Avusturya Gizli Servisi), BND (Almanya Gizli Servisi) ve ABD İstihbarat Örgütü CIA’nın olduğu son casusluk olayı bu sözü bir kez daha haklı çıkardı.

Ne mi oldu?

İşte casus romanlarını aratmayacak nitelikteki gelişmeler:

İtalya pasaportu taşıyan ve MİT görevlisi olduğunu iddia eden Feyyaz Öztürk adlı bir Türk, 15 Eylül 2020 tarihinde Avusturya Gizli Servisi’nin (BVT) merkezine gidip, “ailesi tehdit edildiği için MİT’in baskısıyla” dört eski milletvekiline suikast düzenlemek için görevlendirildiğini, bunu yapmak istemediğini söyleyerek koruma talebinde bulundu.

BVT tutanağında Feyyaz Öztürk’ün geliş tarihi ve suikast için talimatı Sırbistan’da aldığını İngilizce konuşarak söylediği belirtiliyor.

Burada bir parantez açmak şart.

Feyyaz Öztürk, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile iltisaklı eski polis müdürleri ve askerlerin yanı sıra firari eski savcı Zekeriya Öz’le irtibatı tespit edilen ve yargılanması sonucu 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz davasının tanığı.

Yani Metin Topuz, Feyyaz Öztürk’ün tanıklığı ile o hapis cezasını aldı. Topuz’un hapis cezasına çarptırılması ABD-Türkiye ilişkilerini soğuk rüzgarlar estirmeye devam ediyor.

Metin Topuz, ABD DEA’in (Uyuşturucuyla Mücadele Ajansı) Türkiye’deki irtibat görevlisi olarak görev yapıyordu. Feyyaz Öztürk de dava dosyasına giren ifadelerinde, kendisinin de DEA’da görev yaptığını bu vesileyle Metin Öztürk’ü tanıdığını belirtmişti.

Metin Topuz

İlginçtir dava sürerken 2018 yılında Feyyaz Öztürk’ün İtalya’ya gittiğine/gönderildiğine ilişkin haberler medyada yer bulmuştu. Bu tarihten Metin Öztürk’ün hapis cezasının açıklandığı Haziran 2020’ye kadar Feyyaz Öztürk, sırra kadem basmış ve ifadesi tam olarak alınamamıştı.

Evet, işte bu Feyyaz Öztürk, Avusturya’da ortaya çıktı ve MİT’in kendisine baskı yaparak kendisinden Yeşiller üyesi dört eski milletvekilinin öldürülmesinin istendiğini anlattı.

Öztürk, ifadesinde Belgrad’da “görev” ile ilgili olarak kendisiyle MİT’in bağlantı kurduğunu, sonra Avusturya’nın Innsbruck kentinde tekrar biraraya geldiklerini ve suikast için oradan Viyana’ya gittiğini iddia etti.

Belgrad’da ilk temas.
Innsbruck’ta tekrar görüşme

Viyana’da Wombat’s Hotel’de kaldığını ve burada suikastleri gerçekleştirmek için talimat beklediğini anlatan Feyyaz Öztürk, sorgusunda bağlantıda olduğu MİT görevlilerinin telefon numaralarını ve adlarını da verebileceğini ifade etti.

Wombat’s Hotel
Bağlantıda olduğu MİT görevlilerinin telefon numaralarına ilişkin beyanları

Feyyaz Öztürk, sorgusunda sırf “kaos çıkarmak adına” MİT’in suikast düzenlemesini istediği isimlerin Yeşiller Partisi eski milletvekili Berivan Aslan, eski milletvekili Peter Pilz, Avusturya Halk Partisi eski milletvekili Efgani Dönmez ve Sosyal Demokrat Parti’den Avrupa Parlamentosu milletvekili Andreas Schieder olduğunu ileri sürdü.

Soldan sağa: Andreas Schieder, Berivan Aslan, Peter Pilz, Efgani Dönmez

Olayın gelişimi aynen böyle.

Şimdi gelelim JÖNTÜRK’e özel detaylara.

İstihbarat kaynaklarından edindiğimiz bilgilere göre, bu operasyonla ilgili iki olasılık var:

  1. Feyyaz Öztürk, İtalya’da bulunduğu sırada CIA tarafından takipteydi ve kendisiyle bir şekilde bağlantı kurulup para, yeni kimlik, ABD vatandaşlığı karşılığında devşirildi. CIA, bir süredir Türkiye karşıtı operasyonlarında sıklıkla işbirliği yaptığı Alman Gizli Servisi BND ile de operasyonla ilgili temastaydı. Sonunda Feyyaz Öztürk, hazır olunca CIA ve BND tarafından düğmeye basıldı ve Belgrad-Innsbruck-Viyana üçgeninde operasyon gerçekleştirildi.
  2. Feyyaz Öztürk ile MİT mensubu rolü oynayan CIA veya BND ajanları bağlantı kurdu ve tehdit ile suikastleri gerçekleştirmesi istendi. Öztürk, Belgrad ve Innsbruck üzerinden suikastler için Viyana’ya gönderildi. Viyana’da yine CIA ve/veya BND ajanları Feyyaz Öztürk’e, ne yapmaya çalıştığını bildiklerini belirterek BVT’ye detayları anlatmasını istediler. Böylece de operasyon istenildiği gibi gerçekleştirilmiş oldu.

Öyle veya böyle operasyonla CIA, MİT’ten Metin Topuz olayının intikamını Feyyaz Öztürk’ü kullanarak almış oldu (Tabii bu oyunun bir de bundan sonraki sahnesini izlemek lazım).

…Ve bu da geçti istihbarat kayıtlarına.

NOT: Almanya ve Avusturya, bir süredir MİT’in kendi sınırları içindeki faaliyetlerinden rahatsızlık duyduklarını hem de resmi ağızlardan dile getiriyorlardı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.