Karanlık Web’in baronlarından “Korkunç Korsan Roberts” hapiste nasıl milyoner oldu?

Ross Ulbricht (Dread Pirate Roberts – Korkunç Korsan Roberts) yasadışı madde tivaretiyle tanınan Karanlık Web pazarı Silk Road’u kurmuş ve bu nedenle 6 yıl önce müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Ulbricht, perşembe günü ilk NFT koleksiyonunu açık artırmada 6,3 milyon dolar (yaklaşık 85 milyon TL) değerinde Ethereum’a sattı. 

Ross Ulbricht

Burada bir parantez açalım ve NFT nedir bakalım:

Açılımıyla “non-fungible token”, Türkçede genellikle “değişimi mümkün olmayan para ya da çip” diye niteleniyor.

NFT’nin özgün ve biricik olması, taklit edilmesi ve kopyalanmasının önüne geçiyor. Bu nedenle dijital varlıkların ve sanat eserlerinin satışında sıklıkla kullanılıyor.

Twitter’daki bir paylaşım, bir sanat eseri ya da bir dijital oyundaki araç gereçler gibi çok farklı türden varlıkların NFT’si üretilip satışa sunulabiliyor.

Türkçede “başlangıç” anlamına gelen Genesis adlı NFT koleksiyonunda Ulbricht’in çocukluğunda, hapis cezası almadan önce ve hapishanedeyken çizdiği resimler ve yazdığı yazılar yer alıyor.

Ulbricht’in çizimlerinden biri

Silk Road, 2010’ların başlarında karanlık ağda etkin olmuş bir sanal pazar yeriydi.

Öncelikle uyuşturucu ticaretinde kullanılan platformda satıcılar, Bitcoin karşılığında müşterilere yasa dışı madde satıyordu.

Pazar yerinin etkin olduğu dönem boyunca 100 bini aşkın müşterinin sitede yer alan ürünleri satın aldığı düşünülüyor.

Ekim 2013’de FBI siteyi ele geçirerek kapatmış, Ross Ulbricht ise sitenin kurucusu olmakla suçlanmıştı. Aynı tarihte tutuklanan Ulbright 2015’te kara para aklama, bilgisayar korsanlığı, sahte kimlik belgelerini kullanıma sunmak için çalışma ve internet yoluyla uyuşturucu trafiğine yönelik çalışma suçlarından hüküm giymişti.

Ulbricht’in serbest bırakılması için çeşitli kampanyalar düzenleniyor.

NOT: Independent’tan alıntılanmıştır.

Yorumlayın

Your email address will not be published.