İşte darbenin arkasındaki asıl güç

Darbe püskürtüldü püskürtülmesine de kimin tarafından tezgahlandığı henüz net olarak belli değil. Kimileri, darbenin ordu içindeki Fethullah Gülen’e bağlı unsurlar tarafından gerçekleştirildiğini, kimileri ise Erdoğan ve yandaşlarınca başkanlık yolunu açmak için tezgahlandığını söylüyor.

Bu konudaki tartışmalara bir katkı da bizden…

Darbe, Gladio B örgütü tarafından tezgahlandı. Tabii, ordu içindeki Fethullahçı subayların desteği alınarak.

Peki nedir bu Gladio B?

B’sine geçmeden önce Gladio:

Gladio, II. Dünya Savaşı sonrasında Batı Avrupa’da gelecekte olması beklenen bir Varşova Paktı işgaline cephe gerisinde bir direniş başlatmak amacıyla İtalya’da NATO tarafından gizli olarak örgütlenen kontrgerilla (stay-behind) operasyonunun kod adı. Gladio, özel olarak NATO cephe gerisi direniş organizasyonun İtalyan kolunu belirtse de bazen “Gladio operasyonu” NATO’nun bütün cephe gerisi (stay-behind) operasyonlarının gayriresmî adı olarak kullanılır ve bazen “Süper NATO” adıyla da anılır.

Gladio, Yunanistan, İtalya, Belçika gibi ülkelerde ortaya çıkarılmasına rağmen, ülkemizde varlığı bile tespit edilemedi. Emekli Yarbay Talat Turhan, Özel Savaş Terör ve Kontrgerilla isimli kitabında “Türkiye’de Gladio Özel Harp Dairesi’dir” diyor. Turhan’a göre, örgüt Türkiye’nin NATO’ya girmesinden sonra Seferberlik Tetkik Kurulu adıyla kuruldu ve sonradan Özel Harp Dairesi adını aldı. Türkiye’de bir dönem bir çok faili meçhul cinayetin, “false flag” operasyonların arkasında bu örgütün olduğu biliniyor.

Bir ABD ve NATO yapılanması olan Gladio’da, son yıllarda büyük bir değişikliğe gidildi. Gladio B olarak adlandırılan yeni yapılanmanın, bazı kontrol dışı yerel unsurları kullanıp amacına ulaşmaya çalıştığı (Amacı, kaos, diz çöktürme, istenilen politikaların uygulanmasını sağlama vb. değerlendirebilirsiniz) birkaç yıldır gündemde.

Peki Gladio Varşova Paktı’na karşı kurulmuştu, ya Gladio B?

Bir kaynağın sözleriyle, “ABD’nin menfaatleriyle uyuşmayan her ülke ve her kesime karşı….”

Gladio B, Türkiye’deki operasyonlarına Ergenekon, Balyoz gibi davalarla TSK’da kendisine engel teşkil edeceğini düşündüğü unsurları ortadan kaldırmakla başladı (ki bu konuda da Gülencilerin desteğini aldı).

Fakaat evdeki hesap çarşıya uymadı ve o temizlediğini sandığı unsurlar TSK’da yavaş yavaş eski güçlerini kazanmaya başladı.

Öyle ki, 15 Temmuz’daki Gladio B- Gülenci subaylar ortaklığıyla kotarılmaya çalışılan darbenin çökmesinde en büyük etken TSK içinde ve dışında bir dönem Ergenekoncu, Balyozcu denilerek damgalanan askeri ve sivil unsurlar oldu.

Mesele Erdoğan’ın paralel yapıya bağlamak istediği kadar basit değil.

…Ve daha bu hesaplaşma bitmedi.

Bizden söylemesi.

Yorumlayın

Your email address will not be published.