İşte Biden’ın “kritik” Ankara Büyükelçisi Jeff Flake: Mormon tarikatından, Türkiye karşıtı, “renegade” ve parmaksız

/

Evet ABD Başkanı Joe Biden’in Türkiye Büyükelçiliği görevine aday gösterdiği eski Cumhuriyetçi senatör Jeff Flake’e Kongre’den onay çıktı.

Flake, Cumhuriyetçi kökenli bir politikacı olmasına karşın Donald Trump’ın politikalarına karşı çıkmış ve Joe Biden’ı desteklemişti.

Jeff Flake, bu tutumu ile Trump yanlılarınca “renegade” (dönek) olarak nitelendiriliyor.

Trump yanlıları, Flake’in dönekliliğinin işareti olarak da sağ elinin işaret parmağındaki eksikliği gösteriyorlar (Arizona’da büyüdüğü çiftlikte bir kaza sonucu kaybetmiş parmak ucunu).

Evet Jeff Flake ile ilgili en en önemli deteylardan birisi de Mormon tarikatının yavuz bir neferi olması. ABD’nin en çok tartışılan tarikatlarından biri olan Mormonların Hz. İsa dışında Hristiyanlıkla pek bir alakaları yok.

Mormonlar, siyasi ve iktisadi güce sahip olmak için her yolu mübah sayıyorlar. CIA, FBI gibi kurumlarda çok etkililer. Türkiye, yakın ilgi alanlarında (İstanbul Levent’te kiliseleri var), Şanlıurfa’dan Antalya’ya kadar olan bölgeyi vaadedilmiş toprak olarak görüyorlar.

Sigaraya, içkiye müsahama göstermiyorlar ve çok çocuk sahibi olmak hatta ve hatta çok eşlilik, tarikat tarafından destekleniyor.

Çok çocuk sahibi olmak demişken… Jeff Flake, dördü erkek biri kız 5 çocuk sahibi.

Flake ailesi

Bu arada Fethullahçıların yapılanmasında çok önemli yer tutan ABD’deki eğitim ayağında Mormonlara bağlı üniversitelerin (özellikle Utah) payı çok büyük.

Jeff Flake, inancı gereğince erkek çocuklarına ıssız adalarda verdiği hayatta kalma eğitimiyle de gündeme gelmişti.

Survivor Jeff

Flake’in Türkiye ile ilgili şu sözleri hafızalarda hala tazeliğini koruyor:

Türkiye’nin bölgedeki saldırgan eylemleri ve Erdoğan rejiminin kendi halkına karşı uyguladığı baskıcı taktikler göz önüne alındığında, Türkiye’yi sorumlu tutmaktan çekinmeyecek bir büyükelçiye ihtiyacımız var. Erdoğan’ın baskısı bir demokrasiye yakışmıyor ve bir NATO müttefikine yakışmıyor. Demokrasiler gazetecileri hapse atmaz, akademisyenleri yıldırmaz ve din özgürlüğünü ihlal etmez. Kadınlara yönelik şiddeti durdurma taahhütlerinden caymaz ve siyasi muhaliflerini hapse atmaz.

Herhalde bir nebze de olsa anlaşılmıştır Jeff Flake’in kritik misyonunun esbab-ı mucibesi….

Yorumlayın

Your email address will not be published.