İstanbul Hasköy’de Gulyabani paniği

Paniğin merkezi İstanbul Hasköy… Evet, Hasköy sakinleri, çevredeki mezarlıklarda geceleri Gulyabani gördüklerini iddia ediyorlar. JÖNTÜRK’e gönderilen birçok e-postada, özellikle Haliç’teki musevi mezarlığının Gulyabanilerle dolup taştığı ileri sürülüyor. Peki gerçekten var mı Gulyabani ve nasıl biri? İşte detaylar:

Asıl adı, Gul-i beyabani (Gul Arapça canavar, beyaban da Farsça tenha demek. Biraraya geldiklerinde tenha yer canavarı oluyor)… Kullanıla kullanıla Türkçeye “Gulyabani” olarak yerleşmiş. İnsan yiyen bir canavar olarak tasavvur ediliyor.

Peki Kemal Sunal ile Şener Şen’in başrolünü oynadıkları “Süt Kardeşler” adlı filmle geniş kitlelerin hafızasına kazınılan Gulyabani, şimdilerde Haskoy sakinlerinin iddia ettikleri gibi mezarlıklarda ortaya çıkıp geleni geçeni gerçekten yiyor mu?

Bu sorunun yanıtını yıllar öncesine g iderek Evliya Çelebi’den öğrenelim. Şöyle diyor 17. Asır gezgini Evliya Çelebi:

“Hakîrin aşk aleminde olduğum bir cumaertesi gecesi buradaki (Hasköy’den bahsediyor) Yahudi mezarlığı içinde ‘Gel tâliim gel’ diye seslendim. Gulyabani bir dev belirdi. Korkumdan “Yâ Hafîz” ismiyle kaçıp bu İne Ayazma içinde o gece gizlenip bî-hûş olduğum maceram, inşallah yerinde yazılır ki, yaratılmış bir kimsenin başına gelmemiştir.”

Evet böyle buyuruyor Evliya Çelebi.

Öte yandan Evliya Çelebi’nin sonrasında da Gulyabani gördüklerini iddia edenlerin sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Kimilerine göre ayakları geri doğru, kimilerine göre ise de uzun sakallı, asalı bir dev.

Amacımız kimseyi korkutmak falan değil…

Biz yalnızca Hasköy sakinlerinin şikayetlerine tercüman olduk.

E-Postalara verdiğimiz yanıtlardaki gibi “Kedidir kedi” diyerek bu faslı kapatıyoruz.

Artık inanıp inanmamak size kalmış…

Yorumlayın

Your email address will not be published.