İran’ın gizli Erdoğan raporu ve hediye Katar uçağının şifreleri

JÖNTÜRK klavyeleri,haber bombardımanını sürdürüyor… Sırada şimdi de İran’ın Erdoğan ile ilgili olarak hazırladığı çok gizli bir raporun detayları var. Rapor, Katar Emiri’nin Erdoğan’a neden yarım milyar dolarlık uçak hediye ettiğinin de ipuçlarını veriyor.

Evet, İran’ın dini lideri Ali Hamaney’in isteği üzerine hazırlanan “çok gizli” mahreçli bir raporda, Recep Tayyip Erdoğan, Müslüman Kardeşler üyesi olarak gösteriliyor ve şu görüşlere yer veriliyor:

“Sünni kökenli Müslüman Kardeşler hareketi (ki çıkış yeri Mısır ve Suriye’dir) şu an Türkiye, Sudan ve Filistin’de iktidardadır.  Afganistan, Pakistan, Lübnan, Ürdün ve Tunus’ta da çok etkilidir.

Recep Tayyip Erdoğan (Türkiye Cumhurbaşkanı), İsmail Haniyah (Filistin), Ömer El Beşir (Sudan), Müslüman Kardeşler’dendir ve bu örgüt tarafından desteklenmektedir.

Eski Afganistan Başbakanı Burhaneddin Rabbani, eski Malezya Başbakanı Makhatir Muhammed ve eski Endonezya Başbakanı Abdurrahman Waid de Müslüman Kardeşler üyesi liderlerdir.

Hiç şüphesiz Erdoğan’ın Adalet ve Kalkınma Partisi hareketi, dini desteğe sahip olarak iktidar olmuştur. Türkiye’de bu parti ve destekçileri de İran’ı karşıya alıcı hiçbir hareket içinde bulunmamışlar her zaman İran’ın politikalarını desteklemişlerdir.

Ruhani, Erdoğan, Hamaney

Şu an için yapılması gereken Türkiye ile İran arasındaki işbirliğini güçlendirmek ve de bu güç birliğine Irak, Suriye, Filisin, Sudan, Libya, Yemen, Cezayir, Katar ve Lübnan’ı da dahil etmektir.

Burada dikkat edilmesi gereken bu güçbirliğinde bir lider ülke yaratmamaktır.  Bu oluşumda güçlü ve büyük olanlar, küçük ve güçsüz olanların etkisini arttırmaya yönelik çalışmalıdır.

Bu oluşum için de Türkiye ve İran işbirliği çok önemlidir.

..ve de Türkiye’nin politik İslama doğru yönelişi bizim için en önemli stratejik amaçlardan biridir. Bunun farkında olan batılı ülkeler Türkiye-İran işbirliğini engellemek için uğramaktadırlar.

Fakat, Erdoğan Gazze’ye ilişkin çıkışları ve de İsrail karşıtı politikası ile batıya Türkiye’nin İran’la işbirliğine verdiği önemi bir kez daha hatırlatmıştır.

İran ve Türkiye arasındaki işbirliğinin amacı, bölgedeki enerji kaynaklarında batının kontrolünü sona erdirmek ve İslam uygarlığını yüceltmek olacaktır.”

Noktasına virgülüne dokunmadan ve araya hiçbir yorum katmadan rapor aynen bunları söylüyor.

Gelelim şu uçak meselesine…

Katar, Körfez’de İran’ın çok büyük etkisi altındadır ve bu ülkenin attığı her adım Tahran’ın bilgisi dahilindedir. İran yönetimi, Katar’la ilişkilerini Suudi Arabistan karşıtı politikasını temel alarak giderek güçlendirmekte ve yukarıdaki raporda belirtilen Türkiye ile işbirliğinin gerçekleşmesinde bu ülkeyi en önemli aktörlerden biri olarak görmektedir.

JÖNTÜRK’ün görüşlerine başvurduğu diplomatik çevreler, Katar Emiri Temim bin Hamed Al Sani‘nin yaklaşık yarım milyar dolar değerindeki tam donanımlı Boing 747-8 uçağını Erdoğan’a hediye! etmesinde İran etkisinin göz ardı edilemeyeceğini söylüyorlar.

Uçak olayına bir de bu açıdan bakmakta yarar var.

Yorumlayın

Your email address will not be published.