İran istihbaratı MİT’e özendi, ancak Brooklyn’de fena halde yaş tahtaya bastı

İran istihbaratına bağlı bir tim, mollalar rejimine muhalif İran asıllı ABD’li gazeteci Masih Alinejad’ı Venezuela üzerinden İran’a kaçırma planları yaparken ifşa oldu.

FBI’nın “kontrespiyonaj” ağına düşen dört kişilik tim, Alijenad’ı bir sürat teknesi ile New York’tan Venezuela’ya oradan da İran’a kaçıracaktı.

Time, Alireza Shavaroghi Farahani adlı İranlı istihbarat yetkilisi komuta ediyordu.

İran istihbarat timi: Omid Noori (sol üstte), Kiya Sadeghi (sağ üstte), Mahmoud Khazein (sol altta) ve tim lideri Alireza Shahvarohi Farahani

Çökertilen İran operasyonuyla ilgili olarak ABD savcıları tarafından hazırlanan iddianamede, her ne kadar hedefin kimliği verilmese de, Masih Alinejad, yaptığı açıklamada “hedef bendim” dedi.

İddianameye göre, tamamı şu an İran’da bulunan ajanlar, Alinejad’ın Brooklyn’deki evini ve ailesini gözetlemek için özel dedektifler tuttular ve mülkü uzun süre izlediler.

Tim, hedefi New York’tan tahliye etmek için askeri tarzda sürat tekneleri için pazarlık yapmış ve bir sorun çıkması durumunda Venezuela’ya deniz yoluyla ulaşım sağlayabilecekleri diğer yolları araştırmış.

İddianamede, İranlı istihbaratçılara, Kaliforniya’da yaşayan İran asıllı Nilüfer Bahadorifar’ın yardım ettiği belirtiliyor.

Alinejad, yaptığı açıklamada, “İran yönetiminin insanları kaçırması, tutuklayıp işkence etmesi ve öldürmesi bilinen bir uyulama. Ancak, ABD’de yaşarken bunu bana yapabileceklerine inanamazdım.” dedi.

Masih Alinejad

Yorumlayın

Your email address will not be published.