İngiliz istihbaratının Erdoğan ve Damat Berat raporu

/

İngiliz dış istihbarat servisi MI6, Tayyip Erdoğan, işadamı saz arkadaşları ve de damat Berat Albayrak ile ilgili iki rapor yayımladı. Raporlardan birincisi, Erdoğan’ın işadamı saz arkadaşlarıyla ilgili, ikinci rapor ise Berat Albayrak’ın Kuzey Irak petrollerinde rolüne ilişkin. İşte o raporlar:

Önce Erdoğan ve işadamı saz arkadaşları ile ilgili olan rapora bir göz atalım:

MI6, bu istihbari rapora, Nixon’u istifaya götüren sürecin anlatıldığı ve başrolünde Robert Redford ile Dustin Hoffman’ın oynadığı Başkanın Bütün Adamları (All President’s Men) filminden esinlenerek Cumhurbaşkanı’nın Tüm İşadamları ( All The Cumhurbaşkan’s (Business) Men) adını vermiş.

Raporda Erdoğan’a yakınlıkları nedeniyle nemalanan tüm işadamları bir bir sıralanıyor. Bu sıralamada Turkuaz Grubu’na özel bir yer veriliyor. Bu grupta adı geçen Mehmet Cengiz’den Kolin İnşaat’in sahibi Naci Koloğlu’na, Ethem Sancak’tan Ali Ağaoğlu’na kadar  birçok  yandaş işadamı sıralanıyor. Bu işadamlarının Erdoğan’a yakınlıkları nedeniyle nasıl büyüdüklerini, servetlerine servet kattıklarını anlatan raporda, şöyle deniliyor:

“Hem Türkiye’de hem de yurtdışında bu işadamlarının tüm iş bağlantıları, Erdoğan’ın kaderine bağlı. Erdoğan, kaybederse onlar da kaybedecekler, Erdoğan kazanırsa onlar da kazanacaklar. Bu nedenle, var olan durumun bozulmaması için Erdoğan ne derse yapıyorlar.”

Gelelim Damat Berat Albayrak ile olan rapora…

MI6, bu raporunda Damat Berat Albayrak’ı Kuzey Irak petrolleriyle ilişkilendiriyor ve bu konuda oynadığı role şöylle dikkat çekiliyor:

“Berat Albayrak Ankara ile Erbil arasındaki enerji ilişkilerinde anahtar rol oynadı ve bundan hep ekonomik hem de politik olarak yarar sağladı. Enerji Bakanlığı ünvanı, Kuzey Irak enerji sektöründe etkisini daha da güçlendirdi. Bu güç ve Erdoğan ile akrabalık ilişkisi, kendisini Tayyip Erdoğan’ın halefi durumuna getirdi. ”

Besides the case of Petoil, which has ultimately fallen under the economic sphere of influence of businessmen with strong ties to Erdogan, the other Turkish companies have members with direct political, economic or blood ties to Erdogan. Berat Albayrak, for example, has played a key role in the Ankara-Erbil energy relations, benefiting economically and politically. His ministerial role has further upgraded his presence in the KRG energy sector, and his familial ties with Erdo?an make him a potential successor to Turkey’s President, and therefore an enduring power player in these energy relations.

Raporda, Albayrak’ın Kuzey Irak’taki ilişki ağının, KDP ile bağları güçlü Kürt ailelerine de kapı açtığı belirtiliyor ve buna örnek olarak da PetroTrans şirketinin başına getirilen Muhsin Nezir’in yükselişi gösteriliyor.

Additionally, Albayrak’s network in the KRG has also been a crucial factor in the development of these relations, and has allowed Kurdish families with strong ties to the KDP to benefit from these deals as well. This is the case of Mushin Nezir, who is present in the Turkish energy company, PetroTrans.

Bizden bu “tamamen duygusal” durumları aktarması…

Yorumlayın

Your email address will not be published.