Emlakçıdan kiralık cemaat evi!

Fethullah Gülen ve saz arkadaşlarına bağlı cemaat evleri, artık emlakçılar tarafından da pazarlanmaya başlandı. İşte bu pazarlamanın ışığında cemaat evlerine, cemaatin üniversiteli öğrenci avına ilişkin sosyal medyaya yansıyanlar:

Önce, ev aramaya çıkan bir öğrencinin İTÜ Sözlük’te yazdıkları:

artık emlakçıların da yönlendirdiği yerler. ev arıyorum bir emlakçıya girdim. evler pahalı geldi. adam şöyle bir üstümü başımı süzdü, ”ıım şey bir de ablalar var düşünür müsünüz? hemen yakında, fiyatı çok uygun.”
vay anam vay neler görüyoruz.  (eskisehirli, 31.07.2013 10:16)

Bu saptamanın ardından Twitter’den bir mesaj:

Tercih sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte beyin yıkama, mal ve sorgulamayan gençlik yaratma merkezleri olan cemaatevleri öğrenci avında..

…Ve de cemaat evlerine ilişkin İTÜ Sözlük‘ten özellikle bu evleri bilenlerden ortaya karışık görüşler:

-bir kere gittiğim ev.

tekke gibi bir kere, zil sesi hiç susmuyor, ev sahiplerinin tanımadığı bir çok insan gelip gidiyor.
çişi gelen gelir, namaz kılmak için gelen gelir, yoruldum soluklanayım az yeğen diyen gelir, acıktım diyen gelir.
bir de 2 ayda bir dağıtıyorlar bu garibimleri, hatun yerleşiyor, hop hadi başka eve 2 ay sonra, örgütlenmeye karşı yerler yani.
bir de mutfaklarındaki erzakları full, ev masrafları yok haliyle. onlarda nabacaz paraları diyip, marka pardesüler, eşarplar için babalarını finanse ediyorlar.

not: iş bu giri, sadece gördüklerimdir.

ek1: ablalar rahatsız olmuş..
ek2: abiler de rahatsın olmuşlar sanırım. (ee ne dedim ben şimdi, 31.07.2013 10:08 ~ 11:23)

-böyle bir eve giderseniz ev abisinin yaptığı osmanlıca hatayı düzeltmeye kalkmayın. küsüyorlar hemen. maklube de vermiyorlar.(diabetik nöropati, 31.07.2013 10:48)

-bir kere gitmişliğim oldu.

o da yakın bir arkadaşımın acayip aç olduğum bir anda pasta, börek ikramlarının yapıldığını söylemesi ile mideme cazip gelen teklifin etkisiyle olmuştur. ama ben cemaat evi olduğunu bilmiyorum. düşündüğüm tek şey çay, kahve sohbetleri eşliğinde okey, batak oyunları ile vakit geçireceğimizi düşünmem.

neyse gittik eve. herkes mütevazi, ağır başlı, tane tane konuşuyor. içeri girer girmez “selamün aleyküm”,”aleyküm selam”, hal hatır sormalar… ortamın yavaş yavaş şakirt abilerle, amcalarla dolduğunu görmemle altıma sıçmamak için kıçımı zor tutuyorum. üzerimde rahat giysi, bileğimde “savaşma, seviş“in sembolü olan bileklik var.

benim yabancı olduğumu fark eden yanımdaki iri yarı abi de çaktırmadan bir kızarmış yüzüme bir bilekliğime pis pis bakmasıyla huzursuz olmaya başlıyorum. bende millete sırıtarak* sempatik görünmek için çaba harcıyorum. bir süre sonra geldik asıl eyleme. herkes yere yan yana oturmuş vaziyette bir daire çizmiş. ben zikir yapılacak ama nasıl yapılacağını bilmiyorum. herkes safları tamamlayınca zikire başladık. herkes gözünü kapatmış kafa sallıyor. bende acemiliğimden arada bir gözümü açıp ortalığı gözetliyorum ki her şey yolunda mı derken kafamı dengesizce sallamam ile yanımdaki elemanla kafaları çarpmayla zikir bölünür. ilk ve son deneyimim böyle terslikle sonuçlanmıştı.

ya ben cenabet halde mi gitmiştim?
orasını hatırlayamadım şimdi. (07 meme ucu olan var mı, 31.07.2013 10:52 ~ 10:53)

-lanet ötesi yerler.
kimse bu evlere iyi nitelikler yükleyip gelmesin karşıma, hepsini çürütecek kadar çok şey gördüm çünkü orada. birkaç ay da değil, yıllarca bulundum içlerinde. bildiğin “iğrenerek” ayrıldım aralarından.

bir de “kişisel hataları cemaate mal etmemek lazım” mottoları yok mu bu insanların, bitiyorum. bir değil iki değil yüzlerce insan tanıdım ben orada, düzgün insan dediğim bir elin parmaklarını geçmez emin olun. o topluluğu oluşturan o insanlar değil mi? nasıl mal etmeyeceksin?

iki yüzlüşüğün, dedikodunun, yalanın, sahtekarlığın, para oyunlarının alasını gördüm. dini rantlarına alet etmenin hesabını nasıl verecekler oturup düşünsünler biraz. (mangifera indica, 31.07.2013 10:58 ~ 11:02)

-yazları eşraftakilerin veletlerine kuran kursları verilir bu evlerde. bel altı muhabbetle evlere alıştırılan ergenleri, çoraptan yuvarlama top yapıp, kapıdan kapıya yapılan maçlarla ellerinde tutmaya çalışır badem abilerimiz. tabi bunlar küçükken yaptığım izlenimlerdi. üniversitede karşılaştıklarım bu kadar masum değil.  (ofsayt osman, 31.07.2013 11:03)

Aman lisede, üniversitede çocuk okutan anneler babalar dikkat!

Yorumlayın

Your email address will not be published.