Dikkat! Yerli Onassis “1000Ali hanedanı” işbaşında

Evet, tartışmalı Saray’dan gelen işaretle AKP Genel Başkanlığı ve Başbakanlık koltuklarını kapan Binali Yıldırım, gemicilik sektöründe “Yerli Onassis” olarak biliniyor. Onassis ailesinin tüm fertleri de “derin” denizciliğin nimetlerinden yararlanıyor. İşte ailenin fotoğraf albümü:

Semiha Yıldırım: Emekli öğretmen ve Çekmeköy’de çocuklarının yaptırdığı adını taşıyan bir ilkokul var:

semihayildirim2
semihayildirim3
semihayildirim6

Bülent Yıldırım: 1977 doğumlu. İşadamı; hem gemicilkle hem de otomobil bayiliğiyle (Subaru) iştigal ediyor. Eşi Sema Yıldırım da ticari faaliyette…

bulentyildirim1
bulentyildirim2

Erkam Yıldırım: 1979 doğumlu. İşadamı… Gemicilik sektöründe en kısa sürede maksimum fayda sağlamış isimlerden. Kumar zaafı ve kilo problemi var.

erkamyildirim1
muratyildirim

Bahar Büşra Yıldırım Köylübay: 17 yaşında ailenin Derin Denizcilik adıyla kurulan şirketinin ortağı oldu. 2005 yılında veteriner Özhan Köylübay ile evlendi. İşkadınlığını sürdürüyor. Kızılay dahil birçok derneğin yönetim kurulunda…

busrayildirim2
busrayildirim3

Yerli Onassis’ler Semiha Yıldırım adına yaptırılan okulun açılışında hep birlikte şöyle görüntülenmişti:

binaliyildirimailesi
binaliyildirimailesi2
Üç kardeş… Kürsüde Büşra Köylübay, sağ yanda Erkam ve Bülent Yıldırım alkışta…

Niye Onassis?

Uluslararası deniz odalarının kayıtlarına göre, Yıldırım Ailesi’nin doğrudan ve dolaylı olan yaklaşık 17 şirketi ve 30 gemisi bulunuyor.

Yıldırım Ailesi’nin denizcilik alanındaki yatırımları, acenta ile başladı. Ulaştırma Bakanlığı’ndan önceki dönemlerde Yıldırım ve çocukları küçük feribotlar kiralayarak yük taşıması gerçekleştiriyorlardı. Bu dönemde aileye ait bir gemi bulunmuyor daha çok kiralık feribotlarla işler yürütülüyordu. Yıldırım’ın bakan olmasının ardından ise şirketlerin başına Erkan Yıldırım geçti. Ve kısa süre içinde Yıldırım Ailesi’nin gemileri hem de şirketleri arttı.

Derin Denizcilik

Yıldırım ailesinin denizcilik sektöründe doğrudan ve ya dolaylı olarak kontrol ettikleri 17 şirket bulunuyor. İlk şirket kuruluşu ise 6 Şubat 2002 tarihinde Derin Denizcilik ile başladı. Şirketin yönetim kurulu başkanlığını ise Erkan Yıldırım yapmıştı. Şirketin yönetiminde Binali Yıldırım’ın kızı Bahar Büşra Yıldırım Köylübay, Binali Yıldırım’ın oğlu Bülent Yıldırım, Bülent’in eşi Seda Yıldırım, Büşra’nın kocası Özkan Köylübay da yer aldı. Erkan Yıldırım, 2003’te İtalya’dan 445 bin euroya HAPPY DOLPHİN Feribotunu satın aldı. Feribot için 1.5 trilyon harcandı. Erkan Yıldırım, Vatan Gazetesine o dönemde verdiği röportajda gemiyi İzmir Çeşme’de sahip olduğu iki acentadan kazandığı paralar ile aldığını söylemişti. Derin Denizcilik’in halen Sis ve Son 1 adlı iki gemisi bulunuyor.

Yıldırım Ailesi’nin denizcilik alanında kontrol ettiği doğrudan veya dolaylı şirketlerinin isimleri ise şöyle: “Derin Denizcilik İstanbul, Sefine Denizcilik Yalova, ZealandShipping Hollanda, Q Shipping Hollanda, Castillo Real Estate Hollanda, Baychart İstanbul, Chart-it Hollanda, Ceren Denizcilik İstanbul, North Bulkers Panama, Brother Navigation Marshal Adaları, Zeytin Denizcilik İstanbul, OGEM Marina, Metro Gemi Acentalığı, Eydo Denizcilik, Çağrı Gıda İnşaat, Su Bilgi Teknolojileri, Sekmen Otomotiv.”

Gemilerin isimleri

Yıldırım Ailesi tarafından halen işletildiği öne sürülen 30 geminin bir kısmının özel olarak inşa ettirildiği ve bu kapsamda bazı gemilerin Kore’de yapıldığı kaydedildi. Halen Yıldırım ailesi tarafından işletilen veya sahibi olunan gemilerin isimleri ise şöyle: “MV ZEALAND ALEXIA (DALO Z), MV ZEALAND ALMERE, MV ZEALAND AMALIA, MV ZEALAND AMSTERDAM, MV ZEALAND ARIANE (SYLYANI Z), MV ZEALAND BEATRIX, MV ZEALAND DELILAH, MV ZEALAND JULIANA, MV ZEALAND MAXIMA, MV ZEALAND ROTTERDAM, MV BREADBOX FALCON, MV CELTIC EXPLORER, MV FRANCISCA, MV LEAH, MV MERIDIAAN, MV NEKTON, MV SAMSKIP AKRAFELL, MV SAMSKIP ENDEAVOUR, MV SAMSKIP INNOVATOR, MY LADY DEE, MY LATITUDE, AK ABBA, AK CEREN, AK BROTHER, AK PHOENİCİA, PACİFİC OCEAN, JOHN F, GOLDEN BAY, SİS, SON 1 “

Onassis Kimdir

Dünyanın en büyük armatörü Aristotle Onassis 1906 yılında İzmir’de doğdu. Tütün ticaretinden zengin olan ailesi, Kurtuluş Savaşı sonunda Türk kuvvetleri tarafından İzmir’in geri alınmasından sonra Yunanistan’a göç etti. 1931’de deniz taşımacılığının bunalıma düştüğü bir sırada, altı yük gemisi satın aldı. 1936’da, İsveç’te petrol tankerleri yaptırmaya başladı. 1945’te dünyanın en büyük filolarından birini oluşturdu.

Yorumlayın

Your email address will not be published.