“Yerli ve Milli” denilerek üretilen istihbarat gemisi “Ufuk”ta Fransa parmağı

TCG UFUK (A-591) istihbarat gemisi, 2019 yılında suya indirilmiş ve geçen ay da MİT ve Deniz Kuvvetleri’nin ortak kullanımı için envantere kaydedilmişti.

Ufuk, 14 Ocak 2022’de İstanbul Tuzla’daki İstanbul Denizcilik Tersanesi’ndeki envantere alınma törenine AKP-MHP’li cumhurun başkanı Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, MİT Başkanı Hakan Fidan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal katılmışlardı.

Binali Yıldırım da orada

Ufuk’un denize indirilişinden envantere alınışına kadar geçen sürede Erdoğan ve saz arkadaşları tarafından sürekli olarak istihbarat gemisinin “Yerli ve Milli” olduğu vurgusu yapılıyordu.

Oysa JÖNTÜRK, Ufuk’un yürüteceği istihbarat faaliyetlerinin temel aksamı olan entegre platform kontrol ve izleme sisteminin Fransa ortaklığı ile üretildiğini ortaya çıkardı.

Evet, söz konusu sistem ile gemideki konsollar Fransa’nın savunma alanındaki önemli şirketlerinden Thales’in iştiraki Yaltes tarafından üretilmişti.

Thales’de Fransız devletinin hissesinin bulunduğunu özellikle belirtmekte yarar var.

Özetle, daha çok Akdeniz’de ve Ege’de görev yapması planlanan Ufuk, bu sularda Türkiye karşıtı politikalarıyla bilinen Fransa’nın dümen suyuna sokulmuş.

…Ve bu gergin sularda yürütülecek istihbarat toplama faaliyetlerinden Fransa’nın haberi olmayacak öyle mi?

“Yerli ve Milli” yalanınız batsın.

Yorumlayın

Your email address will not be published.