Yeni yolsuzluk soruşturmasının zanlılarından Yasin el Kadı sırlarıyla kayıplara karıştı

Yasin el Kadı… Mısır Kahire doğumlu Suudi iş adamı… 59 yaşında, evli, 7 çocuk sahibi, çocuklarından biri Amerikan vatandaşı.  El Kadı,  Recep Tayyip Erdoğan ile Cüneyt Zapsu’nun evinde 1994 yılında tanıştı; İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildikten hemen sonra…   Yasin el Kadı’yı Cüneyt Zapsu’yla tanıştıranlar da Mustafa Latif Topbaş ve Murat Ülker’di… O tarihten bu yana Erdoğan ile el Kadı arasındaki ilişkiler hep iyi gitti. Hatta öyle ki 12 Eylül saldırılarının hemen ardından Birleşmiş Milletler’in “terör finansörü” olarak ilan edilen ve mal varlığı tüm dünyada dondurulan Yasin el Kadı’ya Erdoğan sahip çıktı ve “Kendimden ne kadar eminsem ondan da o kadar eminim” dedi.

Bu sözlerin ardından Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), BM kararı doğrultusunda Yasin El Kadı ile ilgili bir inceleme başlattı. İnceleme sonucunda hazırlanan rapor, şok eden tespitlerle doluydu. Raporda, Yasin el Kadı ile Mustafa Latif Topbaş, Ülker Grubu, Cüneyt Zapsu, Mehmet Fatih Saraç arasındaki akçal ilişkiler gözler önüne seriliyordu (Daha detaylı bilgi için TIKLAYIN).

Rapor, savcılığa gönderiliyor, ancak bir şekilde sümen altı ediliyordu.

Bu arada bırakın batı basınını, Arap basınında bile Yasin el Kadı, “Erdoğan’ın kasası” olarak adlandırılıyordu.

Bu arada BM kararları uyarınca Türkiye’ye girmesi yasak olan Yasin el Kadı, Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla Türkiye’ye serbestçe geliyor, MİT Müsteşarı Hakan Fidan başta olmak üzere resmi temaslarda bulunuyor (Bu konudaki detaylı haber için TIKLAYIN) ve bu arada iş ilişkilerini de birçok şirket üzerinden sürdürüyordu..

Yasin El Kadı (ortada), BM listesinden çıkması nedeniyle Cidde Hyatt Otel’de verdiği davette

Her ne kadar 2013 Eylül ayı itibarı ile BM’nin listesinden çıkmasına rağmen ABD’nin yakın takibinde olan Yasin el Kadı, Türkiye’de Erdoğan’ın desteğiyle istediği gibi at oynatıyordu.

Ta ki önceki güne kadar.

Evet, 100 milyar dolarlık yeni yolsuzluk soruşturması kapsamında gözaltına alınması istenen 41 kişinin arasında Yasin El kadı da bulunuyordu.

Fakaaat, savcının gözaltı talebine hem polisin hem de jandarmanın direnmesi  sonucu ortaya çıkan boşluktan yararlanan Yasin el Kadı, soluğu Cidde’de alıyordu.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir