Yeni Bakan Fatma Betül Sayan Kaya ve ailesinin şaibeli işleri

Yeni kabinede “Ensar”cı Sema Ramazanoğlu’nun yerine Aile ve Saysal Politikalar Bakanlığı’na getirilen Fatma Betül Sayan Kaya’nin hem kendisi hem de yakın çevresi şaibeli işlerle anılıyor; Eşi İlyas Kaya’nın, hamile bir doktoru tehdit etmesinden tutun da ağabeyi Ömer Fatih Sayan’ın Erdoğan’ın desteğiyle giriştiği çetrefilli işlere dek…İşte detaylar:

Kabinenin en genç bakanı oldu Fatma Betül Sayan Kaya… 1981 doğumlu, 2009 yılından bu yana Erdoğan’ın yanında. Bunda ağabeyi ve Erdoğan’ın danışmanıyken Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığı koltuğunu kapan Ömer Fatih Sayan’ın katkısı büyük.

Fatma Betül Sayan Kaya’nın bugüne kadar doğum tarihinin bulunduğu bir özgeçmişi yoktu. Bunun dışında TBMM sayfalarındaki özgeçmiş bölümü de boş. Olan birkaç özgeçmişinde Dr. olduğu söyleniyor, ancak bu tıp doktorluğu değil. İşte o özgeçmişi:

Fatma Betül Sayan Kaya: Elektrik-Elektronik Mühendisi. İstanbul, Fatih’te hukukçu bir ailenin 3. çocuğu olarak dünyaya geldi. İlkokulu Fatih İlkokulu’nda okuduktan sonra Beyoğlu Anadolu Lisesi’ni (English High School) birincilikle bitirdi. Üniversite sınavlarında derece yaparak Bilkent Üniversitesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği’nde burslu olarak okudu, şeref derecesiyle mezun oldu. Daha sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu.

İstanbul’da proje mühendisi olarak bir süre çalıştıktan sonra Amerika’nın en iyi üniversitelerinden biri olan New York Üniversitesi’nde lisansüstü çalışmalar yaptı.

2009 yılındaki 5.Olağan Kongre ile AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi. Daha sonra Recep Tayyip Erdoğan’la 2012 yılına kadar AK Parti Genel Başkan Danışmanı olarak çalıştı.
2012 yılındaki kongreyle tekrar İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi olarak seçildi ve AK Parti İstanbul Tanıtım Medya’dan sorumlu İl Başkan Yardımcısı olarak atandı. AK Parti İstanbul İl Teşkilatı’nın Sosyal Medya Yapılanmasını kurarak 39 ilçede ekipler oluşturulmasına öncülük etti. İstanbul teşkilatlarında 3 kademe Sosyal medya eğitimlerini başlattı. İstanbul Kültür ve Sanat Politikaları Komisyon Başkanlığı yaptı. 2014 Yerel Seçimleri Seçim Koordinasyon Merkezi Tanıtım Medya Sorumlusu ve 2014 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan İstanbul seçim ofisi Tanıtım Medya Sorumlusu olarak görev yaptı. 5. Olağan Kongre ile AK Parti MKYK üyeliğine seçildi. AK Parti AR-GE’den Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 7 Haziran 2015 seçimlerinde aday oldu, ama seçilemedi. Kasım 2015 seçimlerinde milletvekili oldu.

25 Kasım 2015 tarihli MYK değişikliği ile AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi. 22 Mayıs 2016 tarihli kongrede AK Parti tarihli kongreden sonra bu görevinden ayrıldı. 65. Hükümette Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı oldu.

Çocuk psikiyatrisi uzmanı Dr.İlyas Kaya ile evli olan Fatma Betül Sayan Kaya’nın iki çocuğu var. Kaya, çok iyi düzeyde İngilizce ve Almanca biliyor.

Bu özgeçmiş. çelişkilerle dolu. 2009 yılında New York’tan Türkiye’ye döndüğü ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ne girerek mezun olduğu söyleniyor. Oysa, bu süre içinde tıp fakültesini bitirmesi mümkün değil.

Eşi İlyas Kaya’nın hamile doktoru tehditleri

Gelelim eşi Dr. İlyas Kaya’ya…

ilyaskaya

Buyrun size 2013 yılından bir haber:

Uzmanlığını alan ve zorunlu hizmet için başvuruda bulunacak olan Özden Kum, kadroların açıklanmasının ardından bir anda üst üste aranmaya başladı. O sırada hamile olan Dr. Özden Kum’u arayanlardan biri de İlyas Kaya’ydı. İşte bu konuda Dr. Özden Kum’un eşi Gökmen Kum tarafından sosyal medyada o dönem yazılanlar:

Öncelikle merhaba,

Ben 51.nci dönem zorunlu hizmet kurasına giren Özden Kum’un eşi Gökmen Kum.

Eşim Isparta SDÜ Tıp Fakültesinden 1.5 ay önce uzmanlığını aldı. Eşim şu an 38 hafta 4 günlük hamile, önümüzdeki salı günü (yani 4 gün sonra) sezeryan için gün aldık. Sezeryan için beklediğimiz tek şey kura yerlerinin açıklanması, tercihleri yapıp oğlumuzun şansı diyerek kuraya girecektik. . Ben özel hastanede çalıştığımdan dolayı eş durumu tayini yaptıramadık, bu nedenle Isparta ile ulaşımı yakın ve ya kolay olan şehirler bizim aile düzenimizin bozulmaması için tercih sebebiydi.

Dün saat 21.00 civarında kadrolar belli oldu. Kadrolar arasında bir çoğunuzun bildiği gibi 1 İstanbul Tıp Fakültesi, 1 İstanbul Adli Tıp Kurumu, 1 Tokat Üniversitesi, 1 Rize Üniversitesine bağlı eğitim araştırma hastanesi bulunmaktaydı.

Dün münhal kadroların açıklanmasından 10 dakika sonra eşimin telefonu çalmaya başladı. Eşim o sırada başka biriyle görüştüğü için arkadan arayan tanımadığımız numarayı açmadı. Daha sonra bilmediğimiz 0554 — — no’dan eşime ulaşan Hasan Bozkurt ile konuşmaya başladı. Kişi eşime bu kadronun kendisi için açıldığını o yüzden yazmaması gerektiğini çekinmeden açık net şekilde ifade etti (kadronun kendisi için olduğundan dolayı orada eşimin rahatsız edileceğini de ekledi).

Yarım saat 1 saat sonra eşimi 0533 — — no’lu numaradan İlyas Kaya adlı kişi aradı. Ve o kişi de aynı şekilde bu kadronun kendine açıldığını ve yazmaması gerektiğini, eğer yazar da kurada şans eşime gülerse orada eşimi rahat bırakmayacaklarını söyledı. Eşim bu kurada onlar kadar kendi hakkı olduğunu söyleyerek ‘’%50 şans meselesi yazmam diyemiyorum, söz veremem ama yazacak olursam size haber veririm haberiniz olur mutlaka,şansımız eşit ‘’ diyerek telefonu kapattı.

Ağabey Ömer Fatih Sayan

omerfatihsayan1

Erdoğan’ın en yakınındaki isimlerden biriydi ve müşavir kadrosundan hizmette kusur etmeyince, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Başkanlığı’na önce vekaleten sonra da asalaten atandı. Atama öncesinde Almanya’da bir Türk işadamı tarafından hakkında “işe fesat karıştırdığı” için dava açıldı.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Başkanlığı’na vekaleten atandığında CHP’den şu şekilde bir açıklama yapılmıştı:

BTK’ya daha önce Başbakanlık müşavirliği görevinde bulunan ve AKP tarafından BTK Başkan vekilliğine getirilen Dr. Ömer Fatih Sayan’ın atanacağı duyumları bizleri son derece rahatsız etmiştir. Zira Dr. Ömer Fatih Sayan’ın gerek kamuoyunda gerekse sosyal medyada yer alan haksız, gerçek dışı, sadece hükümet yanlısı açıklamaları, daha şimdiden tarafsızlığını yitirdiğini açıkça ortaya koymuştur.

Ömer Fatih Sayan da, kardeşi Fatma Betül Sayan Kaya gibi Dr. ünvanını kullanmakta meraklı. İşte onun özgeçmişi:

1977 İstanbul doğumlu olan Sayan ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Sayan, İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Elektronik Mühendisliği, Bahçeşehir Üniversitesi Hukuk Fakültesi ve Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümlerini bitirdi.

Münih Teknik Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Haberleşme Mühendisliği bölümünde burslu olarak yüksek lisans okuyan Ömer Fatih Sayan, burada insan makine haberleşmesi alanında eğitim aldı.

Sayan doktorasını da İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyomedikal Mühendisliği’nde Duygusal Zeka Modeli oluşturulması konusunda yaparken, İngiltere Oxford Üniversite’sinde ise ‘Diplomasi’ eğitimi aldı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.