Yandaşlar, “Kıraç”çılar ve de Fondaşlar! Türk medyasının hal-i pür melali

3 dakikalık okuma

AKP iktidarı ile birlikte temelinden sarsılan Türk medyası, yandaşı, gazeteci olduğunu zanneden “FETÖ” borazancıları, Koç’un damadı İnan Kıraç’tan beslenenlerden sonra şimdi de Fondaşlarla tanıştı.

Kıraççı cepheden yapılan ortayla, ABD’li Chrest Vakfı’nın Türkiye’nin özellikle liberal geçinen gazetecilerinin yönettiği medya kuruluşlarını fonladığı ortaya çıktı.

Vakfın kendi internet sitesinden açıkladığı listede Türkiye’den on binlerce dolarlık destek alan kurumlar arasında Anadolu Kültür Derneği, Hrant Dink Vakfı, Filmmor Kadın Kooperatifi, 140Journos, Mezopotamya Vakfı, IKSV, Serbestiyet, Hafıza Merkezi, Sivil Sayfalar, Sabancı Üniversitesi, Bağımsız Gazetecilik Platformu P24, Mekanda Adalet Derneği, Mor Çatı Kadın Derneği, Ekonomi ve Dış Politikalar Merkezi (EDAM) ile TESEV, Türkiye Aile Sağlığı ve Planlaması Vakfı (TAPV), Yurttaşlık Derneği ve Diyarbakır Siyasal ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (DİSA) bulunuyor.

Kimin ne kadar fonlandığı Chrest Vakfı’nın sayfalarında Türkçe olarak da tek tek görülebiliyor. Bunun için TIKLAYIN

Şimdi birkaç hatırlatma:

Hasan Cemal’in (Giriş fotoğrafında en solda), kumpasçı Taraf gazetesinin Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Yasemin Çongar’la birlikte kurduğu P24 (platform24.org) 124 bin dolar fonlanmış.

Yine Taraf’tan ayrılan gazetecilerin kurduğu Serbestiyet de (Alper Görmüş yönetiyor. Giriş fotoğrafında en sağda), vakıftan 49.995 dolar almış..

Gelelim Nurculuğa övgüler düzen, Atatürk karşıtı sözde solcu Ruşen Çakır’ın (Giriş fotoğrafında ortada) yönettiği Medyascope sitesine. 476.720 dolarla aslan payını o kapmış.

..Ve de parantez:

Dikkat edilirse Türkiye’de askeri vesayeti yıkmak için yola çıktığını söyleyen ve bu yolda FETÖ’cü sözde gazetecilerle işbirliği yapan Tarafçılar, bu işte de köşe başlarını tutmuşlar.

Yani Taraf’ın kurulmasında etkin olan ABD, “kendi çocukları”nı besliyor.

Ha diyeceksiniz ki, Ruşen Çakır’ın Taraf’la ne ilgisi var?

Çakır, 2000’li yılların ortalarında ABD’de Tarafçı Yasemin Çongar’ın desteğiyle Washington’da ektiklerini biçiyor yıllardır.

Hasan Cemal’e gelince… P24’ü birlikte kurduğu isimler arasında Yasemin Çongar’ın yanında FETÖ’cü Yavuz Baydar da var.

Bu yapılanma, yandaşı kadar tehlikelidir Türk medyası için.

Bizden aktarması.

Yorumlayın

Your email address will not be published.