Yanan ormanlarla birlikte belki de Covid-19’a derman olacak İbni Sina’nın şifalı bitkileri de yok oldu

Türkiye son günlerde başta Antalya ve Muğla olmak üzere birçok ilde çıkan yangınlarla mücadele ediyor.

Yangınların neden olduğu zararın boyutu çok büyük.

İbni Sina’nın şaheseri, kısaca ‘Kanun’ diye bilinen “E’l Kanun Fi’t Tıp” adlı kitabı üzerine birlikte çalışmalar yapan tarihçi-yazar Ahmet Almaz ve Dr. Gülten  Erdem Ünlü, yangınların endemik bitki örtüsüne verdiği zararın da çok önemli sonuçları olacağına işaret ediyorlar.

Ahmet Almaz

Ahmet Almaz, yalnızca Akdeniz bölgesinde 630 endemik bitki türü olduğunu, bunların 500’ünün de Antalya’da yetiştiğine işaret ederek, “Yangınlar maalesef bu denli önemli bir hazineyi yok etti. Bölgede sayısız insanın geçim kaynağı da olan bu bitkilerin yerlerine yenilerinin konulması çok zor” dedi.

Dr. Gülten Erdem Ünlü ise birçok ilacın hammaddesi olan endemik bitkilerden bazılarının Covid-19’la mücadelede kullanılmasına ilişkin çalışmalar olduğunu, yangınlar sonucu bu çalışmaların sekteye uğrayabileceğini belirterek şunları söyüyor:

“Bu durum, özellikle havaların soğumasıyla birlikteCovid-19 da dahil olmak üzere birçok hastalığın artmasına ve ortaya çıkmasına neden olabilir.”

Dr. Gülten Erdem Ünlü

Dr. Ünlü,  İbn-i Sina’nın yazdığı eserlerde söz konusu endemik bitkilerin hangi tür hastalıklara iyi geldiğini “a”dan “z”ye anlattığını ve çeşitli formüller önerdiğini belirterek, şöyle konuşuyor:

“Belki Covid-19’u durduracak bir formül bile çıkabilir İbn-i Sina’nın kitaplarından. Her ne kadar yangınlar, endemik bitki örtüsüne zarar verse de Covid-19 olsun başka hastalıklar olsun yine hammaddesi bu tür bitkilerden oluşan ilaçlarla tedavi edilecek.”

Yorumlayın

Your email address will not be published.