Venezuela’da Erkam Yıldırım’ın “çok gizli” temasları… Hangi uyuşturucu baronuyla görüştü?

/

Mafya lideri Sedat Peker, Türkiye’ye yönelik uyuşturucu trafiğinde Yerli Onassis Binali Yıldırım’ın oğlu Erkam (Erkan değil) Yıldırım’ın adını ortaya attı, çarşı pazar fena karıştı.

Peker, Erkam Yıldırım’ın Venezuela’ya uyuşturucu trafik rotasının belirlenrmesi için gittiğini söyledi. Bu sözlere baba Binali Yıldırım, “Gitti, ama Covid-19 maskesi dağıtmak için gitti” karşılığını verdi.

…Ve 2020 Aralık ayında Erkam Yıldırım’ın, resmî sıfatı olmadığı halde Aralık 2020’de Türkiye-Venezuela Parlementolar Arası Dostluk Grubu ile ülkeyi ziyaret ettiğini gösteren fotoğraf sosyal medyada yer aldı.

Şimdi gelelim sadede…

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre Erkam Yıldırım, Venezuela’da o tarihlerde ülkenin Petrol Bakanı ve eski Başkan Yardımcısı Tareck El Aissami ile görüşmek için bulunuyordu.

Türkiye’ye sık sık ziyaretlerde bulunan Tareck El Aissami, ABD tarafından uyuşturucu ticaretine ve de kara para aklamaya “katkıları” nedeniyle aranıyor.

Suriye kökenli Dürzi Müslüman bir ailenin çocuğu olan Tareck El Aissami, Venezuela Devlet Başkanı Nicholas Maduro’nun en yakınındaki isimlerden.

Tareck El Aissami, Türkiye’ye yaptığı ziyarette AKP’li cumhurun başkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da kabul edilmişti.

Tareck El Aissami’nin Türkiye ziyaretinin ana konusu, Venezuela’dan Türkiye’ye işlenmek üzere gönderilen altınlardı. El Aissami, Çorum’a kadar giderek altınların işleneceği tesislerde (Ahmet Ahlatçı’ya ait) incelemelerde bulunmuştu (JÖNTÜRK’ün bu altın ticaretiyle ilgili haberi için TIKLAYIN).

Ha Tareck El Aissami’nin uyuşturucu yanında kara para aklama ile ilgili faaliyetleri olduğunu da söylemiştik. El Aissami’nin bu konudaki en büyük yardımcısı da Türkiye’de de faaliyetleri olan ve şu an ABD’ye gönderilmek üzere (ki o da en çok arananlar listesinde) ev hapsinde tutulan Alex Saab’dı (Venezuela’nın Reza Zarrab’ı ve aynı zamanda Kolombiya vatandaşı).

Alex Saab’ın Türkiye’de Erdoğan ailesine kadar uzanan faaliyetleri için ilgili haberimiz: TIKLAYIN

Bizden birkaç ipucu…

Yorumlayın

Your email address will not be published.