Türkiye’ye yapılan petrol ticaretinde CIA çelmesi mi?

Olay tam anlamıyla 258 milyon doların  “İndragandi”  yapılması ile ilgili. Evet, Türkiye’deki Birleşik Petrol’e (United Petroleum) Rus ve Venezuela petrol şirketlerinden yapılan petrol satışına aracılık eden danışmanlara ödenmesi gereken 258 milyon dolar buharlaştı. Birleşik Petrol’ün 258 milyon doları ödediği İrlandalı, paranın CIA tarafından “cebe indirildiğini” söylüyor. İşte bu esrarengiz petrol ticaretinin detayları:

İrlandalı Ed O’Neill, 2008 yılında birkaç danışmanlık firmasının temsilcisi olarak Türkiye’deki Birleşik Petrol şirketine Venezuela ve Rus petrol üreticilerinden petrol sağlanmasına ilişkin bir anlaşmaya aracılık eder. İyi fiyattan yapılan satıştan bir ay sonra Birleşik Petrol, Ed O’Neill’a satış komisyonu olarak 258 milyon doları öder.

…Ve bu ödemenin ardından İrlandalı danışman, danışmanlık firmalarının paylarını bir türlü ödemez.  Gerekçesi, para transferinde sorun olduğu yönündedir. Nitekim, CIA ajanı olduğunu söylediği Carlos Jesus Navarro adlı arkadaşının sorunu çözeceğini söyler. Bundan sonra da danışmanlık şirketlerinin oluşturduğu ortak hesaba paranın transfer edileceğini bildirir.

Amma velakin para bir türlü o ortak hesaba yatmaz, ancak  Lüksemburg, Cayman Adaları, Almanya, ABD, İsviçre arasında seyrüsefere çıkar. Nitekim, seyrüseferden bir sonuç alınamayacağını anlayan danışmanlık firmaları hem ABD’de hem de İrlanda’da dava açarak Ed O’Neill’dan paralarını isterler.

İrlandalı, mahkemede CIA’nın parayı indragandi yaptığını ve bu konuda FBI’ın da bilgisi olduğunu anlatır, lakin bir türlü inandırıcı olamaz.

Yok öyle hemen İrlandalı parayı “badem” etmiştir dememek lazım. Çünkü, gerçekten seyrüsefer halindeki paranın buharlaştığı zabıtlara geçmiş durumdadır, ama nasıl olduğu bilinememektedir. Ayrıca, yapılan incelemede İrlandalının parayı cep ettiğine ilişkin hiçbir kanıt da yoktur.

Şimdi olayın tarafları yana yıkıla, 258 milyon doları soğuk su içerek fellik fellik arıyorlar.

Durum “ne ala” değil “Mualla” olsa da…

Yorumlayın

Your email address will not be published.