Türkiye, Türkiye olalı böyle yolsuzluk görmedi

3 dakikalık okuma

JÖNTÜRK klavyeleri haber bombardımanını sürdürüyor. Sırada Türkiye’nin milyarlarca dolarının hortumlandığı “Büyük Otomobil Yolsuzluğu” var…

Evet, Gümrük müfettişleri, yıllardır ithal ettikleri arabaların ağırlıklarını varolandan az gösterip daha az ÖTV (Özel Tüketim Vergisi) ödeyen iki büyük otomobil firmasını ortaya çıkardı.

İki firmanın ÖTV yolsuzluğunun bedeli 5 milyar doları buluyor.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, cesur bir gümrük müfettişi, medya alanında da yatırımları olan bir gruba ait otomobil firmasının ÖTV yolsuzluğu yaptığından şüphelenip inceleme başlatmış.

Yapılan inceleme sonucunda sözkonusu firmanın Türkiye’de beyan ettiği otomobillerin ağırlıkları ile yurtdışındaki ana üreticiden alınan gerçek ağırlıklar arasında büyük bir fark olduğu ortaya çıkmış.

Böylece sözkonusu firmanın yıllardır otomobillerin ağırlıklarını daha az gösterip daha az ÖTV ödeyerek Türkiye’yi yaklaşık 3 milyar dolar zarara uğrattığı tutanağa geçirilmiş.

Sözkonusu firma yetkilileri, incelemenin başlaması  ile birlikte ana üreticiden, Türkiye’de zor durumda olduklarını belirterek, arabaların gerçek ağırlıklarının değil Türkiye’de beyan edilen ağırlıkları gümrük müfettişlerine sunmak üzere onaylı olarak istemişler.

Fakaaat, atı alan Üsküdar’ı çoktan geçmiş. Gümrük müfettişlerinin elinde otomobillerin gerçek ağırlıklarının belgeleri (hem de ana üreticiden alınmış) model model çoktan bulunuyormuş.

Dolayısıyla, ana üretici firma, Türkiye’deki cingöz firma yetkililerinin talebini geri çevirmiş.

Müfettişlerin incelemeleri sırasında, yurtdışı kökenli bir lüks araba üreticisinin de yıllardır aynı yöntemle devleti zarara uğrattığı belirlenmiş.

Raporlar yazılmış, firmalardan verdiklyeri zararları tazmin etmeleri istenmiş.

Peki sonuçta ne olmuş?

Tabii ki hiç bir şey…

Siyasi iradenin devreye girmesiyle, sözkonusu dosyalar sümen altı edilmiş.

…Ve aniden yerli otomobil firmasının bağlı olduğu grubun basın ve yayın organları, AKP yerine “AK Parti” demeye, iktidar yanlısı bir tutum sergilemeye başlamış.

Yabancı firma da, yerlinin durumunu örnek  göstererek, durumu kurtarmış.

Evet olay aynen böyle.

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

Erdoğan’ın uzay sevdası bundan mı? Uzaylılar Türkçe konuşuyormuş!

Sonraki Yazı

Fethullah Gülen’in “yobazlık” mesajlı özel albümü