Turkcell, Ziraat Bankası kredisi, Rus Mogul ve şaibeli işler

/

Ziraat Bankası’nın İngiliz Virjin Adaları’ndaki bir Türk şirketine açtığı 1,6 milyar dolarlık ve de yıllarca geri ödenmeyen kredi, kamuoyunun gündeminde.

Kredi, Çukurova Holding’in patronu Mehmet Emin Karamehmet’e Rus mogul Mikhail Fridman’a olan borcunu ödemesi ve Turkcell’deki hisselerini elde tutması için 3 yıl geri ödemesiz 10 yıl vadeli olarak tahsis ediliyor.

Kredinin teminatı da Mehmet Emin Karamehmet’in Turkcell ve Genel Enerji (Bu şirket Kuzey Irak’ta petrol işi yapıyor ve Damat Berat Albayrak’la da ilişkili) şirketlerindeki hisseleri.

Mehmet Emin Karamehmet

Fakaaat, üç yıl geçtikten sonra Karamehmet, Turkcell’den gelen temettüyle kredinin faizini ödemeye başlıyor, ancak anapara için bir lira bile ödeyemiyor.

2019 yılına gelindiğinde Ziraat Bankası, anaparanın hiçbir taksidini ödememiş durumda ve bu durum Sayıştay raporlarına yansıyor.

Batık kredi haberinin duyulmasından sonra Ziraat Bankası’ndan yapılan açıklamada, kredinin Ekim 2020 itibarıyla geri ödendiği şöyle açıklanıyor:

Ziraat Bankası’nın Virgin Adaları’ndaki bir şirkete 1,6 milyar dolar tutarında kredi açtığı ve tahsil edemediği haberleri ile ilgili olarak; bahsi geçen tutardaki kredi, Çukurova Grubu’na, Turkcell İletişim A.Ş.’deki dolaylı hissedarlığı münasebeti ile Türk Ortaklığı’nın devam edebilmesi amacıyla tesis edilmiştir. 

Söz konusu kredi, kullandırıldığı tarihteki mevzuat, bankamız uygulamaları, piyasa koşulları ve genel bankacılık teamülleri çerçevesinde tahsis edilmiş ve ülkemizin önemli varlıklarından olan Turkcell’deki Türk hissedarlığının korunması amacıyla kullandırılmıştır. Şirketin çok uluslu ortaklık yapısı gereği ilgili tarihte çeşitli ülkelerde devam eden karmaşık davalar zincirinin çözülmesi ve hissedarlar arası uyuşmazlıkların giderilmesi ile kredinin geri ödenmesine ilişkin akışın sağlanabileceği öngörülmüştür. Kredinin kullandırıldığı tarihten itibaren hissedarlık yapısının güçlendirilerek, hissedarlar arası uyuşmazlıkların giderilmesinde yol alınmış, bunun sonucunda etkin yönetim yapısının tesisi ile ilgili kredi, Ekim 2020 tarihinde tahsil edilmiştir.

Şimdi gelelim yukarıdaki açıklamada “bold” (Koyu) olarak verilen satırlarla ilgili soruya:

Peki, Turkcell’de Karamehmet’in ortaklığı devam ediyor mu?

Turkcell’de son durum şu: Kurucu ortaklar Telia ve Çukurova Holding hisselerini devrederek ortaklıktan çıkarken Türkiye Varlık Fonu yüzde 26,2, Rus İşadamı Mikail Fridman’ın şirketi yüzde 24.8 paya sahip.

Mikhail Fridman

…Ve bakın Fridman, hem hisselerini artırırken hem de nasıl para kazanıyor:

Mikhail Fridman, önce dolaylı olarak yüzde 13,22’sine sahip olduğu hisseleri 1 milyar 190 milyon dolara satıyor. Sonra doğrudan yüzde 24.8 hisseye 1 milyar 158 milyon ödüyor ve bu operasyondan toplam 31 milyon 833 bin 909 dolar ve 31 sent kazanıyor. Kısaca, sahip olduğu hisse miktarı neredeyse ikiyi katlanırken, üstüne bir de para alıyor.

Ha Mehmet Emin Karamehmet ne kaybediyor?

Hiç… O da aldığı ve ödemediği krediyle birçok yatırımını finanse ediyor ve özellikle Kuzey Irak petrollerinin satışından çok büyük paralar kazanıyor.

Tabii, Recep Tayyip Erdoğan, Bilal Erdoğan ve Damat Berat Albayrak’ın bilgileri ve gözetimleri altında…

Yorumlayın

Your email address will not be published.