Türk F-16’ları Rus savaş uçağını böyle düşürdü

Türkiye-Suriye sınırında SU-24 tipi bir Rus savaş uçağı düşürüldü. Genelkurmay, Rus uçağının uyarılara rağmen sınır ihlali yaptığı gerekçesiyle F-16’lar tarafından düşürüldüğünü bildirdi. Rusya ise “ilk belirlemelere göre” uçağın karadan yapılan atışla düşürüldüğünü duyurdu, ancak daha sonra Türk F-16’larından atılan havadan havaya füzeyle vurulduğunu kabul etti. Rusya Devlet Başkanı Putin, “Arkadan hançerlendik” dedi..

İşte uçağın düşüş görüntüleri ve akıl karıştıran detaylar:

Rus uçağının pilotları paraşütle atlamayı başardı:

Türkmen Dağında Suriye-Hizbullah-Rusya saldırısı altında olan Bayırbucak Türkmenlerinden bir grup da, düşürülen uçağın pilotlarından birinin ölü olarak (düşüş anında mı öldü sonra mı öldürüldü bilinmiyor) ele geçirildiğini duyurdu ve şu fotoğrafı paylaştı:

ruspilot3

Rus uçağının düşürülmesine ilişkin TSK’dan açıklama geldi. Açıklamada, uyarılara rağmen sınır ihlali yapıldığı belirtilerek şöyle denildi:

“24 Kasım 2015 tarihinde saat 09.20 civarında Hatay Yayladağı bölgesinde Türk Hava Sahasını ihlal eden milliyeti bilinmeyen bir uçak defalarca (beş dakika içerisinde 10 kez) ikaz edilmesine rağmen Türk Hava Sahasını ihlal etmiştir. Söz konusu uçağa angajman kuralları çerçevesinde 24 Kasım 2015 saat 09.24’te bölgede hava devriye görevinde bulunan iki adet F-16 uçağımız tarafından müdahalede bulunulmuştur.”

putin1

Rusya lideri Vlademir Putin, Soçi’de Ürdün Kralı Abdullah’ı kabülünde, “Düşen uçak Türkiye için bir tehdit değildi. Asıl gerçek bu. Arkadan hançerlendik” dedi. Putin, “Türkiye Rusya’nın ABD ile bu tür olayları önlemek adına imzaladığı sözleşmeye rağmen Rus savaş uçağını vurdu. Rus savaş uçağı Suriye topraklarında, Türk sınırına 4 km uzaklıkta düşürüldü. Rus uçağının düşürülmesi Türkiye Rusya ilişkilerinde ciddi sonuçları olur. Türkiye, Rusya sanki kendi uçağını düşürmüş gibi yaklaşıyor” diye konuştu.

Rusya Savunma Bakanlığı’ndan düşürülen uçakla ilgili olarak yapılan ilk açıklamada şöyle denildi:

“Su-24 uçağımız Suriye üzerinde vuruldu. Hava sahası ihlali yoktur, tüm uçuşlar Suriye topraklarında oldu. İlk verilere göre düşme nedeni karadan açılan ateş.”

Rusya Savunma Bakanlığı daha sonra SU-24’ün havadan havaya atılan füzeyle vurulduğunu açıkladı.

TSK, Rus savaş uçağının sınır ihlali yaptığını, iz haritasıyla gösterdi:

izharitasi1a

Yorumlayın

Your email address will not be published.