Trump’ın Suriye kararına “Çılgın Köpek” Mattis’ten tepkili istifa

2 dakikalık okuma

ABD Savunma Bakanı James Mattis’in Şubat 2019 itibarıyla görevinden istifa ettiği bizzat POTUS tarafından duyuruldu. Mattis’in kararı, Donald Trump’ın ABD’Nin Suriye’den tamamen çekileceğini açıklamasından yalnızca bir gün sonra geldi.

Mattis, istifa mektubunda, “Sizin görüşlerinize daha yakın çizgideki bir Savunma Bakanıyla çalışmaya hakkınız var” ifadesini kullandı.

İşte Mattis’in istifa mektubu:

Trump’ın Suriye’den çekilme kararına en büyük tepki Pentagon’dan gelmiş, özellikle ABD’nin desteklediği Kürtlerin (YPG-PYD-PKK) kaderlerine terkedildiği eleştirileri yapılmıştı.

James Mattis kimdir?

Trump’ın Pentagon için 2016’da seçtiği James Mattis, 1991 Körfez Savaşı sırasında bir taburun komutanıydı.

2001’de ise Afganistan’daki özel kuvvetlere komuta etmişti.

2003 Irak işgali sırasında da kilit rol üstlenen Mattis, Felluce çatışmalarında deniz piyadelerini komuta ediyordu. Burada gösterdiği performans nedeniyle “Mad Dog” (Çılgın Köpek) olarak anılmaya başlamıştı (Artık ne çılgınlıklar yaptıysa).

Mattis, 2013 yılında ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı’ndaki (CENTCOM) görevini tamamladıktan sonra emekli olmuştu. CENTCOM, ABD ordusunun Orta Doğu operasyonlarından sorumlu kolu.

Mattis, o dönemlerde ABD Başkanı Barack Obama’nın Orta Doğu politikalarını kamuoyu önünde açık bir dille eleştiriyordu.

En ciddi eleştirileri ise İran konusunda yapıyor, İran’ı “Orta Doğu’da istikrarın önündeki en kalıcı tehdit” olarak tanımlıyordu.

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

Şok görüntüler! IŞİD’den Fas’ta iki kadın turiste infaz

Sonraki Yazı

Rachel McAdams’ı resmen sağdılar