Trump’ın masasında “Türk ekonomisini çökertme” dahil üç yaptırım paketi

3 dakikalık okuma

Bahis konusu Türkiye’nin Rusya’dan alacağı/aldığı S-400’ler tabii ki…

Bu alımın gerçekleşmemesi için ABD yönetimi Türkiye’ye uyguladığı baskıyı teslim tarihi yaklaştıkça artırmıştı. Teslimatın başlaması ile ise baskının yoğunluğu daha da arttı.

Edindiğimiz bilgilere göre, Trump’ın masasında Türkiye’ye uygulanacak üç yaptırım paketi bulunuyor.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi, Dışişleri Bakanlığı ve Hazine Bakanlığı’nın birlikte hazırladığı üç paketten biri, “Türkiye’nin sorunlu ekonomisini tamamen çökertecek adımları” içeriyor (Ki bu paketin uygulanmasını isteyen hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat partili senatörlerden oluşan bir grup bulunuyor).

Bir diğer pakette (ki en fazla destek göreni), Türkiye’nin kilit savunma sistemi sektöründeki bazı şirketlerin ‘ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası’ olarak bilinen ve Rusya ile işbirliği yapan kurumları hedef alan CAATSA kapsamına alınması olduğu belirtiliyor (Trump bu paketin biraz daha yumuşatılarak uygulanmasını istiyor).

Trump’ın Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını isteyen Cumhuriyetçi Parti senatörleri ile Beyaz Saray’da yaptığı görüşmede bu paketler üzerinde konuşulduğu öğrenildi.

Edindiğimiz bilgilere göre, yoğun tartışmaların yaşandığı “Kapalı kapılar ardındaki Washington Toplantısı’nda Trump, “soft” bir yaptırım paketinden bunun da Eylül ayında tekrar görüşülmesinden yana bir tutum içinde.

Buna karşın toplantı sonrasında Beyaz Saray’dan ve de toplantıya katılan senatörlerden açıklama gelmemesi, “ABD’nin bir ülkeye yaptırım uygulama kararı alması halinde bununla ilgili kimse konuşmaz” şeklindeki yazılı olmayan kuralı akıllara getirdi.

ABD’nin yaptırım uygulaması halinde 1 Ağustos tarihine kadar kararını açıklaması gerekiyor.

Bu tarihe kadar karar açıklanmazsa konu Eylül ayına kadar rafa kaldırılmış olacak.

Çünkü ABD Kongresi 1 Ağustos tarihi itibarıyla tatile giriyor.

Ha bu arada dolardaki hareketliliğe de dikkat.

2 Comments

  1. Böyle bir plana ne hacet? Çokomelli ekonomiyi 2 yıla kalmaz çökertir kayınpederi de Türk Milletinin selasını okutur.

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

Adriana Lima’ya bir haller olmuş (Yeni yüz imajı ve de kıvrımlarıyla:-)

Sonraki Yazı

Brook Shields’ten bikini ve çivileme şov