Teröristbaşı Öcalan’ın mektubunu duyuran Ali Kemal Özcan, JÖNTÜRK’e konuştu

Teröristbaşı Abdullah Öcalan’la İmralı’da görüşüp, onun “HDP İstanbul seçimlerinde tarafsız kalsın” şeklindeki gündeme bomba gibi düşen mektubunu duyuran Doç.Dr. Ali Kemal Özcan, JÖNTÜRK’e konuştu.

İşte JÖNTÜRK’ün sorduğu sorular ve Özcan’ın yanıtları:

S-10 gün önceki ilk görüşme için verilen izin için kimler aracı oldu? MİT Başkanı Hakan Fidan’ın bu konuda bir girişimi oldu mu? Kendisiyle daha önceden tanışır mısınız?

Y-Bu sorunuza devlet aracı oldu demek istiyorum. Bağlantılarımı ve girişimimi, kişiler üzerinden konuşmak istemem. Fakaaat, Cumhurbaşkanı ile o görüşme öncesinde buluşmamı (ki o görüşmede Hakan Fidan da vardı) Bülent Arınç sağladı. Öcalan ile yıllardır görüşebilmek için zaten girişimlerim de vardı. Bundan devlet zaten haberdardı ve bununla ilgili olarak mutlaka istihbarat dahil devletin bazı organlarıyla görüşmelerim olmuştur.

S-Siz, Abdullah Öcalan’ın yerli ve milli olduğuna gerçekten inanıyor musunuz?

Y-Bu yöndeki sözlerimin zamanlama açısından yanlış olduğunu söyleyebilirim, fakat Öcalan’ın yerli ve milli olduğunu özellikle son görüşmelerden sonra daha çok düşünüyorum.

S-Bir yazınızda, Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye iadesi ile Fethullah Gülen’in ABD’ye kaçışının bir takım güçlerin işi olduğunu ve yakın tarihli iki olayın tesadüf olmayacağını belirtmişsiniz? Burdan kasıt kim? Türkiye’de ulusalcı olarak yaftalananlar mı?

Y- Bir takım güçler ki buna ulasalcılar da dahil bu iki olayda pay sahibidir. Öcalan’ın İmralı’dan tabutunun çıkmasını bekliyorlardı. Bunu yıllar önce dile getirdiğimde Bülent Arınç’ın tepkisini samimi bulmuştum. Kendisiyle ta o zamana dönük bir bağımız var.

S- Milliyetçilik sizce bu süreçte nasıl rol oynar? Özellikle de MHP’nin tepkisi bağlamında…

Y- Vatanseverlik anlamında milliyetçilik tabirini kullanıyorum zaten. Fakat bu etnik anlamda Türk ve Kürt milliyetçiliğine denk gelecekse bu Kürt sorununun çözümünde ters etki yapar. Bu tür milliyetçilikten hem Türk tarafının hem de Öcalan’ın uzak durması gerekiyor.

S- Öcalan size gerçekten “Erdoğan yıkılmamalı ve yenilmemeli” dedi mi?

Y-Evet aynen öyle söyledi. Türkiye’de Kürt sorununun çözümü için iki tarafın da birlikte olduğu güçlü bir Türkiye için Öcalan, Erdoğan’a güveniyor.

S- Sizce Öcalan’ın mektubu, zamanlama açısından seçim odaklı mı ve seçimleri etkiler mi?

Y- Seçimleri etkileyip etkilemeyeceği yarın belli olur, ancak hiç de yabana atılmaması gereken bir mektup ve etkisinin olacağı da kesin.

Yorumlayın

Your email address will not be published.