Tekmeci Yusuf Yerkel’e “Erdoğan Kuşu” kondu; ekonomiyle alakası yokken ticaret ataşesi yapıldı

Soma maden katliamı sonrasında bir madenciyi tekmeleyen dönemin başbakanı Erdoğan’ın Özel Kalem Müdür Yardımcısı Yusuf Yerkel Frankfurt Başkonsolosluğu’na ekonomi, gümrük mevzuatı alanlarında eğitimi almadığı halde Ticaret Ateşesi olarak atandı. Yerkel’e ayda 6000 avro  (yaklaşık 93 bin TL) maaş ve son model Mercedes verilecek

İşte Yerkel’in bu atama ile elde edecekleri:

  1. Gri pasaport ve ödeme: Türkiye’den Almanya’ya gidiş masrafları ve ailesinin yol masrafları karşılanacak. Diplomatik statüsü ve dokunulmazlığı olacak. Gri pasaport kullanacak.
  2. Kesintisiz 6000 avro maaş: Almanya’da en az 6000 avro (yaklaşık 93 bin TL) net maaş alacak, maaşı Ankara’dan havale edilecek ve bunun dışındaki sosyal güvenlik primleri Türkiye tarafından yatırılacak. Emekliliğine büyük katkı sağlanmış olacak.
  3. Sağlık masrafı SGK’ye: Kendisi, eşi ve çocuklarının Almanya’daki “acil olsun- olmasın” tüm tedavi masrafları, avro olarak Türkiye’ye havale edilecek. Bu tedavi masraflarını SGK ödeyecek.
  4. Eğitim ve özel okul desteği: Çocukları özel eğitime ihtiyaç duyarsa, özel okula giderse ya da evinden uzak yabancı dilde (ingilizce) eğitim veren bir okula gidecekse, devlet bunun bir kısmını üstlenecek.
  5. Evinin kirası ödenecek: Kıdemine ve kademesine göre, tuttuğu evin büyüklüğü ile kirası da baz alınarak, kira desteği verilecek. Vekaleten değil, asaleten atandığı için bu konuda avantajlı olacak.
  6. Sıfır Mercedes, sınırsız eşya: Görev süresi bitip Türkiye’ye dönerken, “naklihane” hakkından yararlanacak ve istediği eşyayı götürebilecek. Yol parasını devletten alacak. Vergisiz olarak 3 yaşından daha genç veya sıfır model Mercedes’i vergisiz olarak Türkiye’ye götürebilecek.
  7. Süper Emeklilik Şansı: Yurt dışındaki görevi sırasında tüm emeklilik primleri yüksekten yattığı için, Türkiye’de süper emekli olabilecek ve normal emeklilerin bir kaç katı emekli aylığı hakkı kazanacak.

Yerkel’in, Türkiye’nin Frankfurt Başkonsolosluğu’na Ticaret Ataşesi olarak atanması büyük yankı uyandırdı. Sosyal medyada Yerkel’e büyük tepki büyük, ama atı alan Üsküdar’ı geçmiş çoktan.

Türkiye’de 13 Mayıs 2014 yılında yaşanan 301 işçinin yaşamını yitirdiği Soma maden faciasında eylem yapan madenci Erdal Kocabıyık’ı tekmeleyerek Türkiye’nin gündemine oturmuştu Yusuf Yerkel:

Yorumlayın

Your email address will not be published.