“Tayyip şov” devam etsin diye enkaz altında beklettiler

3 dakikalık okuma

Elazığ depremi, AKP’li cumhurun başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “kaderci” yaklaşımının tersine ihmaller zinciriyle birlikte faciadan nemalanma girişimlerini de bir kez daha gözler önüne serdi.

Örneğin, enkaz altındaki bir kadın, kurtarılma anı sırf Erdoğan oraya geldiğine rast gelsin diye çıkarılmadı, bekletildi.

Sendika.Org muhabiri Murat Bay’ın tanık olduğu ve fotoğraflarla görüntülediği olay, depremin en fazla etkilediği merkeze bağlı Mustafa Paşa Mahallesi’nde yaşandı.

Bay, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan (AFAD) bir yetkilinin, arama-kurtarma ekiplerine “Gönderin” işareti verdiği, ardından aynı kişinin Erdoğan’a bir şeyler söylediği ve akabinde yaralının sedye üzerinde Erdoğan’ın beklediği yere getirildiği anları fotoğrafladı.

“ÇIKARABİLİYORSANIZ HEMEN ÇIKARIN”

Erdoğan ve beraberindeki heyetin alana geldiğinde ilk olarak kayıp yakınlarıyla konuştuğunu aktaran Bay, sözlerinin devamında şunları kaydetti:

“AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu’nun, Erdoğan’a çalışmalarla ilgili bilgilendirmede bulunduğunu gördüm. Alanda çöken iki bina var. Binalardan birinde 5 kişi enkaz altındaydı ve kurtarma çalışmaları sürüyordu. Ben de son birkaç saattir bu binadaki çalışmaları takip ediyordum. Sedye gönderilmişti ancak henüz enkaz altından çıkarılan olmamıştı. Bir süre sonra üzerinde AFAD ceketi olan ve AFAD yazılı bere takan yetkili olduğunu düşündüğüm bir kişi enkaz üzerindekilere eliyle ‘Ne durumda’ şeklinde bir işaret yaptı ve sonrasında ‘Çıkarabiliyorsanız hemen çıkarın, gönderin’ minvalinde bir şeyler söyledi. Aynı kişi daha sonra Erdoğan’ın yanına giderek ona bir şeyler söyledi. Kısa süre sonra enkazdan çıkarılan bir yaralı sedye üzerinde Erdoğan’ın bulunduğu yere getirildi ve ardından ambulansla hastaneye götürüldü.”


Yorumlayın

Your email address will not be published.