Tayyip Erdoğan sosyal medyaya sansür için düğmeye bastı, ama zor dostum zor…

4 dakikalık okuma

AKP’li cumhurun başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kızı Esra Albayrak’la ilgili yapılan çirkin ve seviyesiz paylaşımlar sonrasında durumdan sansür çıkarmak için düğmeye bastı.

Erdoğan, sosyal medyayı bir an önce kontrol almak için parlamentoya teklif sunacaklarını söyledi.

Erdoğan, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda yaptığı açıklamada Esra Albayrak ve hem damadı, hem ülkenin Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yeni dünyaya gelen bebekleriyle ilgili yapılan sosyal medya mesajlarına ilişkin şunları söyledi:

Geçen gece 8. torunum Hamza Salih dünyaya geldi. Berat Bey evladının doğumunun sevincini yazdığı bir sosyal medya mesajıyla kamuoyuyla paylaştı. Bu mesajın altına on binlerce kişi tebriklerini ifade eden yorumlar yaptı. Ancak sayıca az da olsa bırakınız ahlakı, namusu, haysiyeti; insanlıktan dahi nasibini almamış, kalbi kararmış bazı alçaklar içlerindeki kötülüğü sergileyen hakaretlerle bu güzel iklimi kirletmeye çalıştı. Yargı ve emniyet teşkilatımız hemen harekete geçip kimliklerini tespit etmeye ve işlem yapmaya başladı. Bir bebek üzerinden ailesine ve temsil ettiğini düşündüğü değerlere saldıran bu alçakların peşini bırakmayacağız. Her birinden işledikleri suçun hesabını soracağız.

Sosyal medyaya karşı olmasının nedeni

Daha önce de sosyal medya düzenlemesiyle ilgili sinyaller veren Erdoğan, şimdi de Meclis’i işaret ederek şu açıklamalarda bulundu: 

Sosyal medya düzene sokulmalı. Bu tür ahlaksızlıkların artmasında bu mecraların kontrolsüzlüğünün rolü vardır. Niçin Youtube, niçin Twitter, niçin Netflix gibi sosyal medyalara karşı olduğumuzun ne demek olduğunu anlıyor musunuz? Bu ahlaksızlıkları ortadan kaldırmak için. Bunlar ahlak sahibi değil. Bu millete layık olmayan bu gelişmeleri yaşamak, görmek istemiyoruz. Bu millete, ülkeye bu tür mecralar yakışmıyor. Bu tür sosyal medya mecralarının tamamen kaldırılmasını, kontrol edilmesini istiyoruz. Türkiye bir muz cumhuriyet değildir. Bu konudaki teklifimizi parlamentoya getireceğiz.

Erdoğan’ın bu sözleri üzerine sansür karşıtı sosyal medya kullanıcıları #SosyalMedyamaDOKUNMA etiketiyle kampanya başlattı.

Tayyip Erdoğan, YKS’dan bir gün önce de sınava girecek gençlere konferans sistemiyle bir araya gelmiş ve sosyal medya konusunda benzer sözler söylemiş ve bunun üzerine Z kuşağından “sana oy moy yok” sloganıyla tepkiler almıştı.

YouTube üzerinden yayınlanan görüşme yüzbinlerce kişi tarafından “dislike”lanmıştı.

Big Brother is watching you yolunda….

JÖNTÜRK’ün notu: Ne yaparsa yapsın, istediği mecrayı yasaklasın, kapattırsın, durduramaz sosyal medyanın coşkun akan selini…

Yorumlayın

Your email address will not be published.