Suudilerin gözü “Kutsal Emanetler”de! Türkiye’ye mahkeme tehdidi

2 dakikalık okuma

Suudi Arabistan basınında son günlerde Türkiye ile ilgili ilginç yazılar yayımlanıyor.

Bunlar arasında özellikle sistemli bir biçimde çeşitli yayın organlarında ardı ardına yayımlanan-yayınlanan Topkapı Sarayı’ndaki “Kutsal Emanetler”le ilgili olanlar dikkat çekiyor.

Örneğin son olarak “Arab News”te yayımlanan bir makalede, Suudi Arabistanlı tarihçi Muhammad Al-Saeed’in “Seferberlik: A Century on from the Ottoman crime in Madinah” (Seferberlik: Medine’de Osmanlı’nın İşlediği Suçlardan Bu Yana Geçen Asır) kitabı referans gösterilerek şu görüşler ileri sürülüyor:

“Fahri Paşa komutasındaki Osmanlılar, 1918 yılında Medine’de 40 bin kişiyi iamparatorluğun başka bölgelirene sürerek, buradaki Hz. Muhammed’in camisini silah deposu haline getirerek ve Peygamber’e ait birçok eşyayı alıp İstanbul’a gönderdiler. Fahri Paşa’nın Medine’de yaptıkları tam bir katliamdı.”

Yazıda, o tarihte İstanbul’da gönderilen Hz. Muhammed’e ait eşyalar arasında kılıcının, saçının, dişinin, ok ve yayının bulunduğu belirtiliyor ve bunların geri alınması için Suudi Arabistan yetkililerinin (özellikle Muhammed bin Salman) uluslararası mahkemelerde dava açması isteniyor.

Bu görüşe destek verenler arasında ABD’deki Ermeni lobisinin de bulunması ilginç.

O lobinin kalemşörlerinden Harut Sassounian, ne üstüne vazifeyse “Kutsal Emanetler”in Suudi Arabistan’a ait olduğunu belirterek şunları söylüyor:

“Türkiye nasıl Anadolu’dan kaçırılan eserlerin geri iadesi için uğraşıyorsa, Suudi Arabistan da aynısını yapmalıdır. Kutsal Emanetler’in iadesi için Suudi Arabistan Türkiye’yi mahkemeye vermelidir.”

İnsan biraz utanır ve de hem Suudilere hem ABD’deki Ermeni lobisine söylenecek söz: “Hodri Meydan”dır.

1 Comment

  1. Ekonomik sıkıntıdan satiyordur bizimkiler, bahanesi de suudiler dava açtı olur ❗

Yorumlayın

Your email address will not be published.