Suriye İdlib’de askerimize saldırı, Rusya’nın “S-400” uyarısı mı?

2 dakikalık okuma

Suriye rejim güçleri Idlib’deki Türk Silahlı Kuvvetleri’nin kontrolündeki 10 numaralı gözlem noktasına top ve havanla saldırdı, 1 askerimiz şehit oldu.

Saldırının zamanlaması manidar. Tam da G-20 zirvesinin başladığı güne denk geldi.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, Rusya, bir süredir Türkiye’nin S-400 alımından vazgeçebileceğinden hareketle Ankara’ya Idlib ve Suriye konularında “Eğer bu alımdan vazgeçilirse ağırlığımızı Suriye rejiminden yana koyarız, sizin için Idlib de Suriye de biter” şantajı yapıyordu.

G-20 zirvesine katılan liderler

Her ne kadar Türkiye’den “Bu alımdan geri dönüş yok” açıklaması yapılsa da, Rusya’nın, G-20 zirvesinde Erdoğan ve Trump arasında yapılacak görüşme sonrasında S-400’lerin satışının askıya alınabileceği yolunda kaygıları bulunuyor.

Uluslararası gözlemciler, İdlib’deki son saldırının bu çerçevede değerlendirilmesi ve de Erdoğan’a Trump’la yapacağı görüşme öncesinde bir uyarı olduğu görüşündeler.

Erdoğan ve Trump’ın ayrıca Erdoğan ve Putin’in G-20 zirvesinde yapacağı görüşmelerin ana gündem maddesini S-400’ler oluşturuyor.

Idlib’deki saldırının hemen ardından Türk Silahlı Kuvvetleri Suriye rejim güçlerine misliyle karşılık verirken, bölgeye tank ve asker sevkiyatı da yapılıyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.

Önceki Yazı

Sara Sampaio’nun bir kamçısı eksik

Sonraki Yazı

Rahip Brunson’dan “Erdoğan ve İslami rejimine” sert eleştiriler