Sümeyye Erdoğan Bayraktar, Petrus şarabından içti mi?

/

Erdoğan Bayraktar, kendi mahallesinde esip gürlemiş, o dönem 12 yaşında olduğu 28 Şubat 1997 sürecini eleştirmiş, Wikipedia’yı falan topa tutmuş…

Evet, Başkan Yardımcılığını yaptığı KADEM’in bir yöneticisinin Instagram üzerindeki canlı yayınına katılmış ve sorularını yanıtladı.

Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın en dikkat çekici sözleri 28 Şubat süreci ve 2002 yılında girip kazanamadığı üniversite sınavıyla ilgili olanlar.

Şunları söylüyor 28 Şubat (Bir kez daha belirtelim o süreçte 12 yaşında) konusunda:

“Sonuçta 28 Şubat yasakları dolayısıyla biz oraya gitmek zorunda kaldık. Bir de deli dolu yıllarınız, en temel eğitim hakkınızdan mahrum ediliyorsunuz, hiç sebepsiz yere. Böyle bir mecburiyetle evinizi, ailenizi bırakıp gitmek zorunda kalıyorsunuz. Bu tabi ağır geliyor insana. Orada avantajım, ablam, kuzenlerim, arkadaşlarımın yanımda olmasıydı. Beraber gitmiştik. Yasak hepimiz için geçerliydi”

“2002 yılında üniversite sınavlarını kazanamadım. İş insanı Remzi Gür’ün verdiği parayla ABD’ye gittim” falan demiyor Sümeyye Erdoğan Bayraktar.

Wikipedia’daki “Türkiye’deki sınavı kazanamadı” ifadesine öfkeyle bakın neler söylüyor:

“Orada işin doğrusu, ben Türkiye’de okuyamayacağım için ÖSS’ye hiç bakmamıştım. Yine de Amerika’da okuyacağım okulun denkliğinin burada kabul edilmesi için burada da ÖSS’ye girmiş ve barajı aşmış olmam gerekiyordu. Ben de sadece formalite icabı hiç bakmadan sınava girdim”

İşin aslına gelince…

Sümeyye Erdoğan yaşı itibariyle katsayı uygulamasına denk gelmişti. Ancak Sümeyye Erdoğan 2002’de girdiği ÖSS sınavında 134,5 puan almıştı. Yani 120 olan dört yıllık üniversite tercih barajı düşünülürse Sümeyye Erdoğan’ın bu puanla Türkiye’de dört yıllık bir devlet üniversitesine girmesi mümkün değildi. Üstelik ortaöğretim başarı puanı (80-20 aralığında veriliyor) 42,6 idi. Okul başarısını gösteren bu puan Sümeyye Erdoğan’ın ortalamanın altında (ortalama 50 idi) bir öğrenci olduğunu gösteriyor.

Indiana Üniversitesi’ndeki günler

Ha tabii, Indiana Üniversitesi’ndeki günlerinden, haremlik pizza partilerinden falan bahsetmiyor.

JÖNTÜRK’ün yıllar önce gündeme getirdiği “O Ağacın Altında”n da…

Bir de eski AKP Milletvekili Feyzi İşbaşaran’ın Sümeyye Erdoğan ile ilgili attığı bir Tweet var ki, tabii Tayyip Erdoğan’ın “ceylan”ı o konuda da bir şey söylemiyor:

Izgara işlerine falan girmeyelim, konuyu şimdilik noktalayalım.

Yorumlayın

Your email address will not be published.