“Soyun! Nazi misin değil misin anlayalım…”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, açtığı savaşın amaçlarından biri olarak “Ukrayna’nın Nazilerden arındırılmasını” göstermişti.

Rus birlikleri de günlerdir özellikle Ukrayna’nın Azak Denizi kıyısındaki Mariupol şehri ve çevresinde Ukraynalı Nazi avındalar.

Mariupol… Çünkü, kenti Ukrayna’nın Neo-Nazi oldukları bilinen Azov Taburu savunuyor.

Azov üyelerinin çoğunun, vücutlarına, Hitler’in SS Birliklerinin simgesini dövme olarak yaptırdıkları biliniyor.

SS’lerin Wolfsangel simgesi Azov taburlarınca kullanılıyor

Hal böyle olunca da Ruslar, oluşturdukları kontrol noktalarından geçen sivilleri soyarak Nazi dövmesi olup olmadığını kontrol ediyorlar.

Burada bir paragraf açalım ve Azov taburu hakkında özet bir bilgi verelim:

Azov, 2014 yılında Berdyansk kentinde, Ukrayna ordusunu ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılara karşı desteklemek amacıyla bir gönüllü taburu olarak kuruldu. Taburun bazı savaşçıları, daha önce kendine “Sağ Sektör” adını veren küçük ancak faal bir aşırı sağcı örgütün üyeleriydi. Söz konusu örgütün nüvesini ise Ukrayna’nın doğusunda yaşayan, Rusça konuşan ve doğu Slav halklarının, yani Ruslar, Belaruslar ve Ukraynalıların birleşmesini savunan kişiler oluşturuyordu. Bunlardan bazıları çeşitli futbol takımlarının holiganları, bazıları ise milliyetçi çevrelerde yer alan militanlardı.

Azov’un kurucusu ve lideri, yıllarca aşırı sağcı çevrelerde faal olan, Karkiv Üniversitesi Tarih Fakültesi’nden mezun 42 yaşındaki Andriy Bilezkiy. 2014 yılının yaz aylarında Mariupol’un Rusya yanlısı ayrılıkçılardan geri alınmasında, o dönem kısıtlı bir güce sahip Azov’un da katkısı oldu. Aynı yılın sonbahar mevsiminde tabur gücüne dönüşen Azov’un, Ukrayna Savaşı başlamadan önce, medyada yer alan bilgilere göre yaklaşık 1000 savaşçısı ve elinde top ve tankları da vardı. Dönemin Ukrayna hükümeti de, 2014 yılında aşırı milliyetçi bu grubu devlet yapısının içine entegre etme kararı almıştı.

Kaynak: dw.com

Bu arada Ukraynalılar da, ülkelerini işgal eden putin’in askerleri arasında Nazi yanlılarının olduğu propagandasını yaymaya çalışıyorlar.

İddialarına destek olarak da Rus birlikleri içinde yer alan Kornilovtsy taburu ile paramiliter grup Wagner’i gösteriyorlar.

Wagner’ın Nazı yanlısı askerleri

Ha Ukraynalılar Ramazan Kadirov’un Çeçen birliklerini de “Müslüman Nazi” olarak nitelendiriyor. Çeçen birlikleri ile ilgili olarak Kadirov’un yayınladığı son görüntülerden biri de “Müslüman Nazi” iddialarına delil olarak gösteriliyor:

Bakalım hangi ülkenin Nazisi bu savaştan daha güçlü çıkacak?

Yorumlayın

Your email address will not be published.