Şahap Kavcıoğlu’nun Reza Zarrab ve mafya bağlantısı

Beklenmedik biçimde Merkez Bankası Başkanlığı koltuğuna oturan (oturtulan) Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun geçmişindeki bazı soru işaretleri pek yakasını bırakacak gibi değil.

Kavcıoğlu’nun 2003 yılında Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’ne sunduğu doktora tezinde, Merkez Bankası’nın faaliyet raporunda yer alan ifadelerden “kes-yapıştır” yoluyla intihal yaptığı ortaya çıkmıştı. 

…Ve şimdi de JÖNTÜRK klavyeleri, Kavcıoğlu’nun geçmişinden karanlık bir detayı daha gündeme taşıyor.

Evet, ABD istihbarat birimlerinin elinde Şahap Kavcıoğlu’nun, Halkbank’ta görev yaptığı 2003-2015 yılları arasında (son olarak Kredi politikalarından sorumlu Genel Müdür Yardımcısıydı) Reza Zarrab’ın para trafiğinden bazı mafya üyelerinin para aklamasına yardımcı olduğuna ilişkin bilgiler bulunuyor.

Edindiğimiz bilgilere göre, ABD Başkanı Joe Biden’ın CIA Başkan Yardımcılığı görevine getirdiği ve Halkbank’ın faaliyetleri konusunda en önemli uzmanlardan biri olarak gösterilen David Cohen’in hazırladığı raporlarda Şahap Kavcıoğlu’nun adına sık sık atıfta bulunuluyor.

Örneğin Reza Zarrab ve çetesinin ve onların AKP içindeki destekçilerinin istedikleri kişi ve kuruluşlara (kredi değerlendirmeleri olumsuz olsa bile) Halkbank’ın çok uygun koşullarda kredi sağlanmasına aracılık etmesi veya Türkiye’de bazı mafya üyelerinin (Sedat Peker grubu başta olmak üzere) kara para aklama faaliyetlerine yardımcı olması gibi…

Reza Zarrab

Kavcıoğlu daha sonra 2015 yılında AKP’den milletvekili oluyor ve bir hafta önce de 4,5 aylık Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın yerine getiriliyor.

Bu isim mi piyasalara güven verecek?

Yorumlayın

Your email address will not be published.