Rus savaş uçağının pilotları “Captagon” mu almıştı?

Türk F-16’ları tarafından düşürülen Rus SU-24 uçağının pilotları Yarbay Oleg Peşkov ile Yüzbaşı Konstantin Murahtin’in uçuş öncesinde Captagon almış olabilecekleri ve bu nedenle Türkiye’den yapılan uyarıları duymazlıktan geldikleri ihtimali ortaya çıktı. SU-24’ün bağlı olduğu Suriye’deki Rus üssünde bu yönde bir soruşturma açıldığı da gelen haberler arasında.

Captagon sentetik bir uyuşturucu ve kullanımı özellikle Arap ülkelerinde çok yaygın. Korku duygusunu ortadan kaldırıyor, kullanıcıyı cesur olduğunu sandığı adımlar attırıyor (SU-24 pilotlarınınki gibi).

Washington Post gazetesine göre, Suriye’de savaşan unsurlar ideoloji ve siyasi gündem dışında gücünü Captagon’dan alıyor. Captagon, yakın tarihte görmediğimiz türdeki bu vahşetin ana yakıtı işlevi görüyor.

BM’ye göre Suriye’de düzenin çökmesi, yasaların uygulanamaz hale gelmesi, irili ufaklı binlerce silahlı çetenin bölgelerinde hakimiyet ilan etmesiyle bu ülke toprakları Captagon’un baş üreticisi haline gelmiş durumda. Lübnan’da Bekaa vadisi captagonun en büyük üretim merkeziydi. 2011’den bu yana Bekaa’da yüzde 90 oranında düşen captagon üretimi Suriye’ye kaydı. İmalatının kolay olması, gerekli maddelerin rahat temin edilebilmesi sayesinde captagon baronları birer birer Suriye’ye taşındı.

..Ve Captagon, şu an Suriye topraklarında savaşan grupların, en önemli itici gücü olarak nitelendiriliyor.

drunrussiansoldier

Evet yıllardır alkolizm sorunuyla ilgili birçok araştırmaya konu olan Rus ordusunun Suriye’deki mensupları arasında Captagon kullanımının arttığı Moskova’ya gönderilen raporlara da yansıdı. JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre kasım ayı ortalarında Suriye’deki üs komutanlıklarından Moskova’ya Captagon tehlikesine dikkat çeken raporlar gönderildi. Raporlarda, pilotlar dahil destek personelinin bile Captagon kullandığı belirtiliyordu.

SU-24 uçağının düşürülmesinin hemen ardından Suriye’deki Rus komutanlığı, pilotlar Oleg Peşkov ile Konstantin Murahtin’in Captagon kullanıp kullanmadığı konusunda inceleme başlatıldı. İncelemede, Türkiye’nin birçok ülke tarafından desteklenen “uyardık, karşılık vermediler” görüşünün, Captagon faktörüyle ilişkisinin olup olmayacağı sorusunun yanıtı aranıyor.

olegpeshkov2
Yarbay Oleg Peşkov

Türk F-16’larınca düşürülen Rus uçağının iki pilotu da paraşütlü atlamayı başarmıştı. Pilotlardan Oleg Peşkov, paraşütle atlarken yerden açılan ateş sonucu öldürülmüş ve cesedi Türkmenlerin olduğu bölgeye düşmüştü. Peşkov’un cesedi daha sonra Türkiye tarafından Türkmenlerden alınıp Rusya’ya teslim edildi.

konstantinmurahtin1
Yüzbaşı Konstantin Murahtin

Diğer pilot Konstantin Murahtin ise paraşütüyle, canlı olarak yere inmiş ve Rus güçler tarafından bulunarak üssüne geri götürülmüştü.

Rusya ordusunda büyük eleştirilere neden olan Dedovshchina (Dede Geleneği) uygulamasının da, askerler ve subaylar arasında alkol ve uyuşturucu tüketimini artırıcı etki yaptığı biliniyor. Bu gelenek, orduya yeni katılanların, üsleri tarafından aşırı şiddet uygulanması dahil gözetimini öngörüyor. Dedovshcina sonucu, birçok askerin intihar ettiği çoğunun da alkol bağımlısı olduğu Rus ordusunun raporlarına bile yansımış durdumda.

Yorumlayın

Your email address will not be published.