Reza Zarrab’ı yakalatan David Cohen yeniden CIA’da ve Türkiye’den iki ismin peşinde

Bilindiği üzere ABD Başkanı Joe Biden’ın, CIA Başkan Yardımcılığı’na atadığı isim David Cohen…

Cohen, Reza Zarrab 2016 yılında tutuklandığında da CIA Başkan Yardımcısıydı ve Halkbank dosyasına ABD’deki en vakıf isimdi.

Şimdi filmi biraz geriye saralım ve Reza Zarrab’ın tutumklanmasına yol açan operasyonu kısaca bir özetleyelim:

Reza Zarrab’ın tutuklanmasını getiren operasyon dönemin CIA Başkan Yardımcısı David Cohen’in koordinasyonunda planlanmıştı.

Plan, tutuklanacak kişide ABD’ye gelirse “dokunulmayacak” hissi uyandırılarak, kuş kafese girdiğinde de gereken yapılmasıydı.

David Cohen

David Cohen, Reza Zarrab’ın İran’la ilişkilerine Türkiye’deki faaliyetlerini CIA’da işe başlamadan önce çalıştığı Hazine Bakanlığı’ndan bu yana çok yakından takip etmiş ve bu konuyla ilgili olarak Türkiye’ye birkaç kez gidip gelmişti.

Cohen, Reza Zarrab’ın, Erdoğan ve ailesiyle, 17-25 Aralık sürecinde adı geçen bakanlarla, İran’da idama mahkum edilen Babek Zencani ile ilişkilerine ilişkin kanıtlardan oluşan kalın bir dosyaya da sahipti.

Zarrab ve Zencani

Cohen, Reza Zarrab’ın ABD’ye geleceğini öğrenince, elindeki bilgileri FBI ve New York’ta kara para aklayanların ve büyük çaplı dolandırıcılık yapanların korkulu rüyası savcı Preet Bharara ile paylaşıyordu.

Preet Bharara

Bharara’nın FBI’yı harekete geçirmesi ile eşi Ebru Gündeş ve kızı Alara ile güya Disneyland’a gitmek için Miami’ye gelen (Acun Ilıcalı’yla da buluşmayı ve hatta onun evinde kalmayı da planlıyorlardı.) Reza Zarrab, havaalanında gözaltına alınıyor ve tutuklanıyordu.

David Cohen’in Halkbank ve Reza Zarrab ile ilgili dosyasında, Türkiye’den çok önemli iki kişinin de adları geçiyordu.

Edindiğimiz bilgilere göre Cohen,, şimdi yeniden başladığı CIA Başkan Yardımcılığı görevinde o iki isimle ilgili adımlar atmayı planlıyor.

Bekleyelim görelim…

Yorumlayın

Your email address will not be published.