Reza Zarrab’ı Orlando katliamcısı Ömer Metin mi koruyacaktı?

Kefaletle hapisten çıkarılması durumunda Reza Zarrab’ı 24 saat gözetim altında tutmaya soyunan özel güvenlik şirketi Guidepost Solutions’ta büyük güvenlik açığı… Şirket, Orlando katliamcısı İslamcı terörist Ömer Metin’in işvereni çıktı. Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman tarafından mahkemeye önerilen şirket, Ömer Metin’in istihdam edildiğini doğruladı. Şirket hakkında inceleme başlatıldı.

Orlando’da bir gay kulubünde 50 kişiyi katleden ve olay yerinde vurularak öldürülen Ömer Metin’e IŞİD terör örgütü sahip çıkmış ve saldırıyı üstlenmişti.

İşte bu Ömer Metin’in, Reza Zarrab’ı gözetim altında tutmaya soyunan şirkette güvenlik elemanı olarak çalıştığı ortaya çıktı.

sitorayusufiy5

Şirket tarafından yapılan açıklamada, Ömer Metin’in güvenlik sertifikasına sahip olduğu ve sabıkasının bulunmadığı için işe alındığı bildirildi.

Guidepost Solutions şirketi hakkında inceleme başlatıldı.

Şirket özellikle 11 Eylül’ün ardından kefaletle serbest bırakılan zanlıların gözetim altında tutulmasından resmi ve/veya özel kurum ve kuruluşların korunmasına kadar birçok alanda güvenlik hizmeti veriyordu.

Reza Zarrab’ın 2 Haziran’da görülen kefalet duruşmasından hemen önce şirket yargıç Richard Berman’a bir yazıyla müracaat ederek Zarrab’ın gözetim altında nasıl tutulacağının detaylarını anlatmıştı:

Zarrab’ın avukatı Benjamin Brafman da Zarrab için Manhattan’ın iyi bir bölgesinde, 15. katta bir daire tutulduğunu ve “oldukça bilinen” bir şirket olan Guidepost tarafından incelendiğini aktarmıştı. Şu an evin içine kameraların yerleştirildiğini, ev hapsi verilmesi hâlinde Zarrab’ın ayak bileğine takılacak GPS aletinin 24 saat boyunca nerede olacağını göstereceğini, ayrıca evin pencerelerine dahi alarm sistemleri monte edildiğini, eşyalarının yerleştirildiğini, Zarrab’ın her an kontrol edilebileceğini belirtmişti.

rezazarrabkefalet

Son gelişmenin, Başsavcı Preet Bharara’nın elini güçlendirdiği, Zarrab’ın kefalet başvurusunun kabul edilme ihtimalini ise zayıflattığı söyleniyor.

Reza Zarrab, 50 milyon dolar kefalet karşılığında ev hapsinde tutularak yargılanma talebinde bulunmuştu.

Yorumlayın

Your email address will not be published.