Reza Zarrab koronavirüse yakalandı

Recep Tayyip Erdoğan ve saz arkadaşlarının “Hayırsever İşadamı”, 17-25 Aralık Yolsuzluk soruşturmasının baş aktörü Reza Zarrab’ın (Rıza Sarraf) önce tutuklanıp sonra sırra kadem bastığı ABD’de koronovirüs kaptığı ve karantinada olduğu öğrenildi.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre Zarrab, virüsü New York’ta seçkinlerin rağbet ettiği Long Island’ın Hamptons bölgesinde kaptı. Reza Zarrab daha sonra New York’ta güvenlik önlemleri altında bir hastanede karantinaya alındı.

Zarrab’ın durumuyla ilgili görüşlerine başvurduğumuz New York Güney Bölgesi Federal Başsavcılığı yetkilileri, konuyla ilgili olarak “Yakalandı veya yakalanmadı” şeklinde bir yorumda bulunamayacaklarını bildirdiler.

Aynı yetkililer, 2017 yılından bu yana sırra kadem basan Zarrab’ın bir federal hapishanede mi yoksa serbest mi olduğuna ilişkin de bilgi vermekten kaçındılar.

Savcılık yetkilileri, 2017 yılı kasım ayında ABD Federal Hapishaneler kayıtlarında serbest bırakıldığı kaydı olan Zarrab’ın tutukluluk halinin devam ettiğini duyurmuşlardı.

Buna karşın aradan üç yıl geçmesine rağmen Federal Hapishaneler kayıtlarında Zarrab, hâlâ 8 Kasım 2017 tarihinde serbest bırakılmış gözüküyor.

Zarrab, 2016 yılı mart ayında eşi Ebru Gündeş ve kızları Alara ile Disneyland’e giderken New York’ta aktarma için uçaktan inince tutuklanmıştı.

Zarrab, ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu delme, bankacılık sahtekarlığı, kara para aklama suçlamarıyla yargılanmış ve savcılıkla işbirliği sonucu ceza almamıştı.

Yorumlayın

Your email address will not be published.