Recep Tayyip Erdoğan ile Aydın Doğan’ın “hayırlı işleri”

/

Siz hâlâ AKP Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile medya ağası olarak gözükmeyi seven aslında sıkı bir tüccar olan Aydın Doğan arasında soğuk rüzgârlar estiğine inananlardan mısınız? Elimize aşağıda detaylarını okuyacağınız mahkeme belgesi geçmeseydi biz de bu soğuk rüzgârlara inanmaya devam edenlerden olacaktık.

Fakaaat heyhat… Erdoğan ile Doğan arasında bırakın soğuk rüzgârları fena halde organize işler sıcaklığı var.
Olay Doğan Grubu’na ait Petrol Ofisi’nin (PO) Güney Akçokaca doğalgaz üretim sahalarına ilişkin Amerikan şirketi Toreador’dan bu yılın başlarında aldığı yüzde 26.75’lik hisse ile ilgili.

“Ne var bunda? İsteyen parayı verir, istediği hisseyi alır. Alan razı, satan razı” demeyin… Okuyun, sonra karar verin…

Evet, şimdi bu hisse devri ile ilgili ABD’de ilginç bir dava görülüyor. Dava’nın tarafları bir dönem baba George Bush’un Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevinde bulunan ve bu ayın sonunda Türk Amerikan Konseyi’nin (ATC) Yönetim Kurulu Başkanlığı’ndan ayrılacak olan Brent Scowcroft’un sahibi olduğu Scowcroft Grup (Scowcroft Group Inc.) ile PO’ya hisse devrini yapan Toreador şirketi.

Dava konusu ise, Scowcroft Grup’un, Toreador şirketinden PO’ya hisse devriyle ilgili “danışmanlık hizmeti” karşılığında alacağı olan 875 bin doları tahsil edememesi.

İşte mahkeme belgelerine yansıyan bu “danışmanlık” ifadesi, Scowcroft Grup ile AKP iktidarı ve Doğan Grubu arasındaki organize ilişkileri bir güzel ortaya dökmesi açısından çok çok önemli.

Mahkeme tutanağında Scowcroft Grup’un, Toreador Şirketi’ne “Hisse devrinin KDVhariç 55 milyon dolar karşılığında gerçekleşmesi ve bu işlem için AKP hükümetinin ve Enerji Bakanlığı’nın onaylarının garantiye alınması” karşılığında aralarında yapılan anlaşma uyarınca danışmanlık hizmeti verdiği kaydediliyor.

Scowcroft Grubu’nun tüm taahhütlerini (AKP Hükümeti’nin onayının sağlanması) yerine getirdiğinin belirtildiği mahmeke tutanağında, buna karşın Toreador Şirketi’nin “danımanlık hizmeti” karşılığında ödemeyi taahhüt ettiği 875 bin doları ödemediği vurgulanarak, sözkonusu rakamın faizleri ile birlikte ödenmesi talep ediliyor.

Evet durum iki ucu boklu değnek misali aynen böyle.

Hem AKP iktidarının kimlerin elinde oyuncak olduğunu göstermesi hem de AKP ile Doğan Grubu arasındaki organize işlerin sıcaklığını yansıtması açısından…

Sahi siz hâlâ AKP ile Doğan Grubu arasında soğuk rüzgârlar estiğine mi inanıyorsunuz?

NOT: Unutmayın, JÖNTÜRK yakalar…

Yorumlayın

Your email address will not be published.