Rahip Brunson düğümünde CIA ajanı Sylvester katkısı

Neydi bir misyoneri bu denli önemli kılan faktör? Evet Türkiye ile ABD arasındaki iplerin tamamen kopmasına neden olacak kadar önemli olan pastör Brunson aslında kim? Yalnızca bir misyoner mi, yoksa yoksa…. Evet Casus Belli, bu dügümdeki CIA etkisini ortaya koyuyor.

2008 yılında Şam’dan Ankara’ya CIA İstasyon Şefi olarak atanan Thomas Sylvester’ın bu çorbaya katkısı epey büyük. Sylvester, 2012 yılından başlayarak 17 yıldır Türkiye’de misyonerlik faaliyetlerinde bulunan pastör Brunson’lha sık sık bir araya geliyor. Görüşmelere Sylvester’in İstanbul’daki ajanlarından Mark C Buggy de katılıyor.

Sylvester, Brunson’dan özellikle İzmir’deki PKK yanlıları ile ilişkilerine daha da sıklaştırmasını istiyor. Ve askerlik yaşamında istihbaratçılık yapmış Brunson, bu isteğe gözü kapalı atlıyor. İzmir’de kurduğu Diriliş Kilisesi’nde PKK yandaşlarına yönelik çalışmalarını hızlandırıyor.

Brunson, onlarca kez Güneydoğu’ya gidip geliyor.

Tabii görünüştü misyonerlik faaliyetleri. Perde arkasında ise ABD’nin bugünkü PYD/PKK politikasını belirleyecek öneme haiz istihbari bilgiler.

Brunson’dan gelen bilgiler Sylvester’in onayından geçip CIA’nın Langley’deki merkezine ulaştığında, analistlere kalan yalnızca, bilgileri raporlamak oluyor.

Özetle ABD’nin iddia ettiği gibi Brunson Türkiye’de yalnızca Baba, Oğul ve Kutsal Ruh üçlemesiyle uğraşmıyor.

Bu arada ajan Sylvester’in Ankara’da Can Dündar ve MİT TIR’larından, devşirdiği Türk ajanlara ilişkin aylar önce gündeme getirdiğimiz şu yazıyı bir kez daha hatırlatmakta yarar var:

Yorumlayın

Your email address will not be published.