PYD, ABD gizli belgelerinde terör örgütü

ABD, tüm dünyanın gözüne baka baka teröre destek suçu işliyor. Evet, ABD, gizli kayıtlı belgelerinde PKK’nın Suriye’deki kolu PYD’yi “terör örgütü” olarak görmesine rağmen, şu anki “âli menfaatleri” gereği bunun tersi açıklamalar yapıyor. İşte, ABD gizli belgelerinde PYD ile ilgili “terör örgütü” ifadeleri:

abdpyd3

Bu gizli kayıtlı belge, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın bir iç yazışması. İşeretli bölümde şu ifadeler yer alıyor:

……… (Metinde karartılmış) Şubat 18’de PKK’nın Suriye kolu PYD’nin temsilcilerinden Hüseyin Gocha ile yaptığı görüşmeyi aktardı. Gocha’ya göre PKK Suriyeli Kürtlerin yüzde 80’inini temsil ediyormuş……….. … (Burada Barzani ile olan görüş ayrılıığı ve bu nedenle bir konferansta katılmattan PYD’nin vazgeçmesi anlatılıyor). Gocha, Esad’a karşı ayaklanmanın bir Türkiye inisiyatifi olduğunu söylüyor ve Esad yanlısı olduklarını reddediyor. Gocha, “Biz ancak liderimiz Abdullah Öcalan’dan emir alırız” diyor.

abdpyd2

Bu da bir diğer yazışma. Altı çizgili bölümdeki ifade aynen şu:

PYD, Suriye’de PKK ile bağlantılı politik parti…

Şimdi her şey bir kenara ABD’nin şu sorulara yanıt vermesi gerekiyor:

Teröristler örgütler listesinde PKK yer almıyor mu? Alıyor tabii ki… Peki onun dalı, kolu, şubesi dediğin PYD de bu durumda o listede otomatik olarak yer almıyor mu? Şu an PYD’ye verdiğin destek, terörizmi desteklemek olmuyor mu?

Özetle, ABD kendi ayağına sıkıyor…

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir