Putin ve Esad’ın IŞİD’le “hayır”lı petrol işleri

Bakmayın siz Rusya Lideri Vladimir Putin’in Türkiye’yle ilgili dostluk nutuklarına.

Putin böyle konuşurken, Rusya’nın diğer yetkili ağızları neredeyse her gün Türkiye ile IŞİD arasında petrol konusunda işbirliği olduğuna ilişkin iddialarda bulunuyorlar,

JÖNTÜRK, “Önce iğneyi kendinize batırın” diyerek  Esad rejimi, IŞİD ve Rusya arasındaki petrol ticareti dosyasını açıyor.

IŞİD’in kanlı petrolü konusunda terör örgütü ile Suriye rejimi arasında arabuluculuk yaptığı belirlenen Esad’ın akrabası ve Putin’in yakın dostu Suriyeli işadamı George Haswani, hem ABD hem de Avrupa Birliği tarafından yaklaşık 4 yıldır kara listede.

Bunun yanında ABD Hazine Bakanlığı, Esad rejimine finansal destek sağladıkları ve IŞİD’den petrol almasına aracılık ettikleri gerekçesiyle aralarında Rusların da bulunduğu 4 kişi ve 6 şirkete yaptırım uyguluyor..

George Haswani kim?

Haswani, Suriye’li Hristiyan bir aileden geliyor. Esad’ın akrabalarından biri ile evli ve iç savaştan önce Suriye’deki petrol rafinerilerinde çalıştı. Rusya’da eğitim gördü. Bu sırada Rusya’nın özellikle savunma ve güvenlik alanındaki krem tabakasıyla ilişki kurdu (Putin’in de aralarında olduğu). Hesco Mühendislik ve İnşaat şirketini kurdu ve ilişkileri sayesinde Rus petrol ve gaz şirketlerinin ayrıcalıklı haklarını elde etti.

Hesco kısa süre içinde büyüdü. Rus ordusu ve Rus petrol şirketlerinin ihtiyacı olan makina ve yedek parça ihtiyacını, ithalat yoluyla karşılamaya başladı. Şirketin Rusya’daki merkezinin başına damadı Yousuf Arbash’ı getirdi. Arbash, Hafız Esad döneminde Suriye askeri istihbaratının başı olan Ali Duba ile Moskova’da çok yakın ilişki kurdu ve onun oğlunu da şirket bünyesine kattı.

George Haswani, bu arada Suriye’de petrol sektöründeki ilişkilerini de çeşitli vesilelerle güçlendirdi. Bu ilişkiler IŞİD petrol rafinerilerini ele geçirince de sürdü. Haswani, IŞİD’e eleman ve ekipman sağlayarak rafinerilerin canlı tutulmasına katkıda bulundu. Öyle ki, IŞİD ile bir rafineride ortaklığa bile gitti.

…Ve George Haswani, IŞİD’in kaçak petrolünün Esad rejimine satışında en büyük aracı oldu. Faaliyetleri dikkat çekici boyutlara ulaşınca da hem AB hem de ABD tarafından kara listeye alındı.

Özetle, Putin ve saz arkadaşları her fırsatta “IŞİD’den petrol alanlar ve satanlar Türkiye’den” diye kasım kasım kasılırken kendi gözündeki merteği görmüyor ya da görmek istemiyor.

İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir