Polat Alemdar (Necati Şaşmaz) tarikatçı çıktı

/

Kurtlar Vadisi dizisinde Polat Alemdar’ı oynayan Necati Şaşmaz ve dizinin senaristi Şaşmaz’ın ağabeyi Raci Şaşmaz ile bazı bölümlerde oynayan Zübeyir Şaşmaz’ın, Kadiri tarikatının önde gelen müritlerinden oldukları ortaya çıktı.

Kardeşleri tarikat giysileri içinde gösteren fotoğrafların birinde (yukarıdaki fotoğraf) Necati Şaşmaz zikir ayinini yönetirken görülüyor. Kardeşleri tarikat giysileriyle gösteren diğer fotoğraflar da şunlar:

Şaşmaz Kardeşler

Birçok yerde dergahı var

Tarikatın başında Şaşmaz kardeşlerin babası Abdulkadir Şaşmaz var. Kadiriler’in başına babası Tayyar Şaşmaz’ın ölümüyle gelen Abdulkadir Şaşmaz ölürse, tarikatın başına dizide Polat Alemdar rolünde izlediğimiz Necati Şaşmaz geçecek.

Elazığ-Harput merkezli Kadiriler’in Ankara, İstanbul, Alanya, Gerede, Almanya olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında birçok yerde dergahı bulunuyor. Tarikatın müritleri arasında sanatçı, şarkıcı ve gazeteciler de var. Senaryo ve başrol Şaşmaz’lara Fotoğraf karelerinde, Başbakan Erdoğan’ın basın danışmanı Ahmet Tezcan da yer alıyor. Tezcan, bir dönem tarikatın çıkardığı Çağrışım dergisinin yazıişleri müdürlüğünü yaptı.

Necati Şaşmaz, tarikatçılık ile igili olarak şunları söylüyor:

“Tarikatçı değiliz. Dedem, büyük mutasavvıf Cafer-i Tayyar Şaşmaz’ın soyu Peygamber Efendimiz’in torunu Hz. Hüseyin’e ve Abdulkadir Geylani Hazretleri’ne dayanmaktadır. Abdulkadir Geylani Hazretleri büyük bir mutasavvıftır. Babam Abdulkadir Şaşmaz ise Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur. Hem Seyyid hem Şerif olan soyumuzun sorumluluğunu, yani dedemin vizyonunu misyon edinmiştir. Soy şüphesiz babadan oğula ilerler ve ben işte böyle bir soydan gelmekteyim.”

Kadirilik, Hazreti Muhammed’in soyundan geldiğine inanılan, Hazar Denizi’nin güneyindeki Neyf köyünde 1078 yılında doğan ve Bağdat’ta 1167’de ölen Abdülkadir Geylani’nin yolundan gidenlerin tarikatıdır. ‘Kadiri’ sözü, tarikatın kurucusunun adı olan ‘Abdülkadir’ isminin kısaltılmış şeklinden gelir. Tarikatın inanç temelinde az yemek, az uyumak ve Allah’ın adlarını hiç durmadan anmak, yani ‘zikir’ yoluyla Allah’a ulaşma düşüncesi ve uygulaması yatar. İslam dünyasının en yaygın tarikatlarından olan Kadirilik, Arap ülkelerinde bazı güçlü kabile ve aşiret liderlerinin aynı zamanda ‘tarikat şeyhi’ olmaları sayesinde siyasi bir kimlik aldı ama Türkiye’de daha ziyade bir inanç ve kültür sistemi olarak vároldu. Kadiriler, Nakşibendiliğin aksine siyasete karışmadıkları için Osmanlı döneminde devlet tarafından Mevleviler ile beraber müsamaha ile karşılanan tarikatların ilk sıralarında yer aldılar.

Yorumlayın

Your email address will not be published.