Pentagon’dan art arda Türkiye karşıtı hamleler! F-35’lerden sonra F-16’lar için de gizli ambargo

Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma bataryaları ile ilgili olarak ABD’den Türkiye karşıtı hamleler ardı ardına gelmeye başladı. ABD Savunma Bakanlığı Pentagon’dan, “Türkiye’nin F-35 programına katılımını askıya alma sürecini başlatıyoruz” açıklaması geldi. 

Pentagon, projenin başbaşlangıcından uçakların üretimine kadar sürecin içinde içinde olan ve ilk aşamada iki F-35 için 1,25 milyar dolar ödeme yapan Türkiye ile ilgili kararın Rusya’dan alınan S-400’lerle ilgili olduğunu duyurdu.

Her ne kadar net bir açıklama yapılmasa da Pentagon koridorlarında Türkiye’nin S-400 konusunda geri adım atması durumunda projeye geri dönebileceği konuşuluyor.

Bu arada F-35’lerin yanısıra Türkiye’nin F-16 filosunun modernleştirilmesine de hem Pentagon hem de ABD Kongresi sıcak yaklaşmıyor.

Türkiye, dünyada en fazla F-16’ya sahip üçüncü ülke

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, açıkça duyurulmasa da ABD Kongresi, hem F-1l’ların modernleştirilmesi hem de 1,5 milyar dolarlık Pakistan’a satılacak Apaçi helikopterlerinin motorlarının Türkiye’ye verilmesi konularında da gizli ambargo uyguluyor.

Türkiye’nin elindeki 239 adet F-16’nın yarıya yakını pilot ve parça eksikliği nedeniyle atıl durumda.

Bakalım bu konularda önümüzdeki günlerde neler yaşanacak?

Yorumlayın

Your email address will not be published.