Paul Wolfowitz’in istihbarat örgütündeki Türkler

/

CIA Başkanı George J. Tenet’in ABD Senatosu’nun gizli oturumunda Pentagon’un iki numaralı ismi Paul Wolfowitz’i suçlaması, Washington’ın gündemine bomba gibi düştü.

Wolfowitz’in başında olduğu “Özel Planlar Bürosu”un, Irak’ın kitle imha silahlarına ilişkin CIA’den gelen raporları değiştirip, çarpıttığını söyleyen Tenet, ABD Başkanı George W. Bush’un bu nedenle yanlış yönlendirildiğini söyledi.

Böylece, Wolfowitz’in özel bir istihbarat birimi kurduğu yönündeki iddialar da doğrulanmış oldu.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, Özel Planlar Bürosu’na bilgi veren Türkler de bulunuyor.

Büro, Pentagon’un iki önemli ismi Paul Wolfowitz ve Douglas Feith’in eseri. Büro’da birçok istihbaratçı, dünyanın her yerinden akan bilgileri analiz ediyor.

Büro’da analizci olarak Türk bulunmuyor, ancak birçok Türk’ün Büro’ya bilgi ve istihbarat sağladığı iddia ediliyor.

JÖNTÜRK’ün edindiği bilgilere göre, AKP’ye ve özellikle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a çok yakın bir işadamı, bir AKP milletvekili, bir gazeteci, bir araştırma şirketinin üst düzey yetkilisi ve emekli bir general, Özel Planlar Bürosu’nun gözde istihbarat kaynakları.

ABD’nin, Irak savaşı sırasında Türkiye’nin Amerikan askerlerinin Güneydoğu’da konuşlandırılmasına “kesinlikle” yeşil ışık yakacağı yönünde bir Türk kaynaktan gelen istihbaratı temel alan Büro’nun hazırladığı rapor sonucu Akdeniz’e asker yığdığı haber veriliyor. Aynı dönemde CIA’nin tam aksi yönde istihbarat verdiği iddası da Washington kulislerinde konuşuluyor.

Yorumlayın

Your email address will not be published.