“Patriot”ların geri çekilmesindeki asıl neden “hack”lanmaları

JÖNTÜRK klavyeleri haber bombardımanını sürdürüyor. Sırada şimdi de, Güneydoğu’da Suriye’den gelecek bir tehdide karşı NATO tarafından konuşlandırılan “Patriot”ların geri çekilmesine ilişkin detaylar var. Evet, Türk tarafında “mor” bir etki yaratan “Patriot”ların, “hack”lanmaları nedeniyle işlevlerini kaybettikleri ve bu nedenle apar topar geri çekildikleri öğrenildi.

JÖNTÜRK’e bilgi veren istihbarat kaynakları, “hack”layıcıların Rusya ve İran’dan olduklarına yönelik güçlü şüpheler bulunduğunu, bunun yanında terör örgütü IŞİD faktörünün de göz ardı edilmediğini söylediler.

Edindiğimiz bilgilere göre, ABD ve Almanya’dan gelen “Artık Suriye’den bir tehdit yok” şeklindeki ortak açıklamalar ve Genelkurmay Başkanlığı’nın bu açıklamayı desteklediğine ilişkin haberler, maalesef gerçeği yansıtmıyor.

Çünkü, daha birkaç ay önce 25 Mart 2015 tarihinde Rus yapımı bir Scud füzesi Reyhanlı’yı vurmuştu. Scud-savar olarak bilinen Patriot’lar bu saldırıda hiçbir karşılık verememişti. İstihbarat kaynakları, bu gelişmeden yola çıkarak, “tehdit yok” açıklamalarının gerçeği yansıtmadığı görüşünde.

JÖNTÜRK’ün ulaştığı “Patriot”lara ilişkin Almanya Ordusu’nun 7 Temmuz 2015 tarihli bir iç yazışmasında da, “Patriot sistemi, ‘açıklanamayan’ tepkiler veriyor” deniliyor. Bu da, sistemin “hack”landığına ilişkin kaygıları güçlendiriyor.

İşte “Patriot”ların Türkiye’de konuşlandırıldığı yerlerin haritası:

Yazıyı, Milliyet Gazetesi yazarı Sami Kohen’in şu sözleriyle bitirelim:

Fakat insan sormadan edemiyor: Şu hararetli ortamda, Türkiye’yi “Patriot’suz” bırakmak şart mıydı? Misyon bir süre daha uzatılamaz mıydı? Bakın, Doğu Avrupa’dakiler devam ediyor. Kaldı ki tehdit sadece Esad’dan mı geliyor? Diyelim ki Esad gitti ve militan gruplardan biri (bu IŞİD de olabilir) balistik füzeleri ele geçirdi. Hani NATO’nun “kötü sürprizlere karşı caydırıcı rolü”?

Bunlar da İlginizi Çekebilir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir